Станція метро «Театральна» в Києві: старі тунелі, Ленін і Житомирський граніт

Kashtan Media продовжує публікацію матеріалів про столичний метрополітен. Станція метро «Театральна» в Києві — одна з центральних на Святошинсько-Броварської гілці, але, при цьому вона помітно відрізняється від сусідніх. Сьогодні ми вирішили розповісти про неї детальніше.

Історія будівництва станції

Фото: tov_tob.livejournal

На відміну від «Університету» чи «Хрещатику», «Театральну» відкрили значно пізніше. Вона не входила до першої черги центральних станцій червоної лінії, а була побудована вже наприкінці вісімдесятих років.

Станція метро «Театральна» в Києві була спеціально запланована для організації транзитного переходу з новою Сирецько-Печерською гілкою. Раніше в планах було будівництво такого переходу на «Університеті», але, згодом зелену гілку було вирішено будувати трохи в іншому місці, тому для створення транзитного вузла спроектували окрему станцію між вже існуючими.

Будували її не на місті тунелю, що з’єднував сусідні станції, а трохи осторонь, з окремими тунелями. Вже на завершальному етапі, нові тунелі під’єднали до лінії, а старий тунель був поділений на дві частини через проходження там Сирецько-Печерської гілки та законсервований. Зараз це технічні споруди, які використовуються для вентиляції.

Через такий підхід, поїзди трохи повертають, ніби їдуть в об’їзд. Це можна помітити, наприклад, під час руху між «Театральною» і «Хрещатиком», оскільки тунель трохи довший.

Під час переобладнання, з квітня по жовтень 1987 року, Святошинсько-Броварська лінія була роз’єднана. Поїзди курсували не всією гілкою, а двома відокремленими ділянками.

До речі, вже в наш час, будівництво альтернативного тунелю розглядалось як один з варіантів ремонту аварійної ділянки на Либідської, яку тимчасово закрили.

«Театральна», в свою чергу, була відкрита 6 листопада 1987 року. Її архітектори — Микола Альошкін, Тамара Целіковська та Анатолій Крушинський. Скульптор — Анатолій Кущ.

Зовнішній вигляд і конструкція

Фото: Вікіпедія

Оскільки спочатку станцію будували як «Ленінську», її оформлення зробили відповідним. На етапах планування пропонувались більш класичні варіанти, але, згодом зовнішній вигляд вирішили зробити в комуністичному стилі.

Зал має пілонну конструкцію. Платформи острівного типу виконані в стандартній довжині 102 метри. На червоних пілонах були розміщені бронзові скульптури в формі прапорів з цитатами Володимира Леніна. У торці розмістили барельєф з бюстом Леніна, теж на тлі знамен з цитатами.

У рамках декомунізації, радянську символіку з лозунгами вирішили зняти. 25 лютого 2014 прибрали згадані прапори з пілонів. Однак, бюст Леніна в торці залишили. Натомість, 6 листопада того ж року, його закрили зображенням театральної зали.

Фото: Сергей S.

Цікаво, що для оформлення пілонів і торцевої стіни використали граніт з Лезниківського родовища. Саме цим житомирським гранітом, окрім «Ленінської» станції в Києві, облицьований московський мавзолей Леніна, побудований у 1929 році.

Освітлення залів реалізовано за карнизами. Стелі напівкруглі. Колійні стіни облицьовані мармуром. Всередині центральної зали є сходи, що ведуть до станції «Золоті Ворота» або з неї.

Станція доволі глибока. Щоб потрапити на поверхню, потрібно доїхати на ескалаторі. Оформлення у верхньому вестибюлі теж доволі цікаве. Стіни покриті мармуровою плиткою, а на стелі, навколо люстри, є композиція великого розміру у вигляді спіралі, яка частково спускається на стіни.

Фото: Igor Shevchenko

На «Спіралі часу» зображені радянські барельєфи та горельєфи. Раніше там також були нанесені комуністичні трудові лозунги та написи «Миру Мир», «Мир народам».

Назва станції

Фото: Mykhailo Radio

Під час проєктування, розглядались такі назви як «Вулиця Леніна» (у радянські часи так називалась вул. Хмельницького), та нинішня «Театральна». Вже згадувалось, що відкрилась станція як «Ленінська», теж через розташування на відповідній вулиці.

Фото: tob_tob.livejournal

Перейменування на «Театральну» відбулось 2 лютого 1993 року. Неподалік знаходиться драматичний театр Лесі Українки та Національна опера України.

Станція метро «Театральна» в Києві: де вона знаходиться і як до неї дістатись

Окремої будівлі вестибюлю немає. Вхід на станцію розташований у підземному переході, на розі вулиць Хмельницького і Чикаленка, неподалік від вул. Хрещатик та Володимирської. Дістатись до найближчих зупинок можна автобусами 109, 62, 111, 24, 114, тролейбусами 4, 5, 7, 8, 17, маршруткою 575.

Нагадаємо, що минулого разу Kashtan Media детально розповідали про станцію метро «Університет» у Києві. Наступна станція — «Хрещатик».

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху