Повномасштабна війна, яка триває на території України, вже суттєво вплинула на бізнес. Окремо варто роздивитись ситуацію з ринком нерухомості, на яку чекають колосальні зміни. Квартири у Києві вже не будуть купувати за ту ціну, на яку розраховували продавці до 24 лютого.
Закриті реєстри та воєнний стан
Зараз ринок нерухомості в Україні повністю заморожений. Купити чи продати квартиру, будинок, земельну ділянку чи іншу власність неможливо. Державні реєстри закриті та не працюють, тож нотаріуси та інші реєстратори не зможуть зареєструвати нові права. Тому бажаючим заключити угоду потрібно дочекатись відкриття реєстрів.
Будь-які інші угоди не мають юридичних сил. Продаж чи купівля без офіційної реєстрації, наприклад за попереднім договором чи під розписку — це великий ризик, яким користуються шахраї. Держава та експерти не рекомендують користуватись такими схемами, бо подібні договори легко розірвати.
Також не варто робити ніяких угод під час воєнного стану, бо їх також згодом можуть визначити недійсними, бо війна може сприйматись як обставина, що впливає на добровільне рішення продавця чи покупця.
Відбудова зруйнованих міст
Держава окремо обіцяє людям, які втратили свої домівки у наслідок війни, відбудувати все. Зараз оцінюється інструмент цих дій. Один з можливих розкладів — за бюджетні кошти будуть викуповуватись квартири у забудовників. Також планується фізичне відновлення постраждалих міст, таких як Буча, Гостомель, Ірпінь чи Чернігів.
За думкою Юрія Піти, президента асоціації ріелторів, у міста Київщини люди поки масово повертатись не зможуть, а ринок нерухомості в цих містах можна сказати зникне на тривалий час.
Рекордне зниження цін
За словами Піти, популярність передмістя знизиться, тому продати там квартири буде вкрай складно. Ціни при цьому можуть знизитись до рекордних показників. Наприклад, окремі квартири, які коштували $50,000 до війни, будуть продавати вже за $10,000, але не масово.
Зниження цін на квартири у Києві
На столицю, скоріш за все, також чекає суттєве зниження цін, пов’язане з війною. По-перше — Київ також постраждав, що вплинуло у тому числі на психологічний стан людей, які тут жили. Багато хто виїхав за кордон на початку війни. Деякі намагаються продати квартири за півціни, навіть під час закритих реєстрів, щоб використовувати кошти за кордоном, та влаштувати життя вже там.
Також велику роль зіграє наявність коштів у людей. Війна відобразилась на доходах, які знизились. Багато хто втратив роботу, хтось заморозив бізнес, як великий, так і середній. Все це погано впливає на доходи та фінансовий стан населення у цілому. Продавати квартири дорого буде просто нікому, бо грошей у людей немає, тож попит знизиться до історичних мінімумів.
Закордонні інвестори також масово покинули Україну ще перед початком повномасштабної російської агресії, тому на них розраховувати теж не варто, бо у регіоні з війною інвестиції небезпечні.
Наслідки війни та вибір квартир
Також попит на деякі квартири буде мінімальним тому, що люди тепер оцінюють безпечність свого житла. Наприклад, мало хто буде купувати квартири поруч з аеропортами чи іншими стратегічними та військовими об’єктами, бо в них у разі нових атак будуть стріляти у першу чергу.
Люди навчились оцінювати небезпечність розташування у будинках. Попит на квартири з краєвидом знизиться, бо ризик потрапляння снарядів на відкритих просторах теж вищий, ніж у закритих кутах.
Більший попит буде на житло, розташоване на перших поверхах, ніж на верхніх, звідки складніше спуститись, та куди може потрапити ракета.
Загроза продовження війни зберігається
За деякими прогнозами, війна може тривати до 2035 року, тому ці фактори будуть важливими ще довго. За словами Олексія Арестовича, радника голови Офісу Президента України, ще кілька воєнних зіткнень з росією гарантовані. Навіть якщо зараз все закінчиться перемовинами чи локальною перемогою — це не кінець, тому завжди варто бути готовими до нових конфліктів.
Загроза війни вже нікуди не подінеться, тому людям, які планують купувати житло, варто про це пам’ятати. Це підходить тільки для тих, хто готовий до війни. Інакше — краще обрати іншу країну.
Це саме стосується власників квартир. Якщо хтось не готовий жити у таких умовах, є сенс задуматись про продаж свого майна після відкриття реєстрів. Інші продовжують жити в Україні.
Зниження цін на оренду
Ринок орендного житла також постраждав. Багато людей виїхало за межі України чи Києва, тому квартири, які здавались, зараз вільні. Вимушених переселенців розміщують в основному безкоштовно, бо грошей у них немає. Тому ціни на оренду вже суттєво знизились.
Також Юрій Піта вважає, що зіткнувшись з падінням цін на продаж квартир та відсутністю попиту, багато власників не захоче продавати майно, тому буде намагатись здавати його. Це створить ще більший профіцит пропозицій, та ще більше обвалить ціни в Києві.
Спроби ріелторів втримати ціни
Деякі недобросовісні ріелтори вже зараз активізувались, пропонуючи посередницькі послуги просто під час війни. Якщо подивитись на оголошення, можна зробити висновок, що вони намагаються втримати ціни, вказуючи довоєнні, чи навіть більші за них суми. Але це очікувано не працює, бо бажаючих придбати житло за такі гроші немає. До того ж, зробити це законно зараз неможливо.
Штучний зріст перед війною
Ті, хто слідкував за цінами до війни, пам’ятають, що у минулому році вони сильно збільшились. Багато експертів вважали це необґрунтованою «мильною бульбашкою», яку тепер, вочевидь, остаточно знищила війна.
Тож, ціни на квартири у Києві можуть знизитись у двічі. Якщо до початку повномасштабної війни власники та посередники намагались зависити їх до 30-50 тисяч доларів за старі однокімнатні «гостинки» та «смарти» у Києві, то після відкриття реєстрів варто очікувати ціни у межах 15-20 тисяч.
Нагадаємо, що раніше ми розповідали про корисні поради для тих, хто повертається у Київ. Щоб не пропустити наступні наші матеріали — підпишиться на Kashtan Media у Facebook.