Повномасштабна війна змінила життя майже кожного українця. У тому числі вона вплинула на звички громадян. Зокрема, з’явились деякі заборони. Kashtan Media вирішили назвати ТОП-5 речей, яких не треба робити під час воєнного стану.
Фотографувати українські позиції чи наслідки обстрілів
У багатьох людей є звичка фотографувати чи знімати на відео цікаві моменти. Але під час війни від цього краще утриматись. Наприклад — ні в якому разі не можна робити світлини на блокпостах, чи знімати пересування українських військових. Це може використати ворог. До того ж це заборонено. Навіть відеореєстраторів під час воєнного стану потрібно позбутись.
Також не можна фотографувати чи знімати наслідки ворожих обстрілів у реальному часі. Ворог відслідковує такі матеріали в інтернеті, та може скоригувати вогонь. Писати конкретні адреси теж не варто.
Торкатись предметів на вулиці
Зараз такий час, коли не можна нічого піднімати чи взагалі торкатись на вулицях. Якщо ви побачили підозрілі предмети, зокрема смартфон, коробку, дитячі іграшки, навіть документи — краще викликати поліцію, та ні в якому разі не брати цього у руки.
Диверсійні групи ворога можуть навмисно залишати такі речі з вибухівкою. Безпечно перевірити їх можуть лише професійні рятувальники. Важливо також навчити дітей не торкатись предметів.
Купувати нерухомість
Під час воєнного стану реєстри майна в Україні закрити. Тобто, нічого офіційно оформити не вдасться. Але деякі ріелтори все одно пропонують не зовсім легальні схеми з купівлею «під розписку», чи за попереднім договором. Такого краще уникнути.
До того ж, воєнний стан — це зовнішній фактор, який офіційні органи можуть визнати таким, що вплинув на рішення продавця чи покупця, та розірвати угоду. Тому краще почекати. Детальніше ми розповідали у матеріалі щодо прогнозу цін на ринку нерухомості.
Наживатись на війні
Багато людей після початку повномасштабної війни почали допомагати іншим. Жертвувати гроші, давати прихисток біженцям. Але деякі недобросовісні люди намагаються скористатись ситуацією. Наприклад — завишаючи ціни на оренду житла, на транспортні послуги, на товари чи на будь-що інше.
Це не просто порушує моральні принципи суспільства, але і може мати конкретні наслідки. Під час війни такі дії сприймаються як мародерство, тому особи, що наживаються на проблемах інших, можуть зіткнутись з осудженням людей, чи навіть з тимчасовою конфіскацією майна.
Забагато пересуватись
Коли триває війна, краще залишатись у більш безпечному місці, та зайвий раз не виходити на далеку відстань. Але деякі люди вже починають активно їздити між областями. Це доволі небезпечно. Можна потрапити під ворожий обстріл, доведеться зупинятись на багатьох блокпостах, а ще це заважає гуманітарним вантажам.
Наприклад, нещодавно Віталій Кличко закликав киян, які виїхали зі столиці, не повертатись поки. Але багато людей все одно їде, пересуваючись у тому числі небезпечними дорогами та наражаючи себе на небезпеку.
Нагадаємо, що раніше ми також публікували корисні поради для тих, хто повертається до Києва. Підпишиться на нашу Facebook-сторінку.