Оформлюючи розлучення в Україні, подружжя стикаються з необхідністю здійснити розподіл майна, включно зі спільною нерухомістю. Часто така процедура супроводжується складнощами. Ми підготували добірку з 10 важливих нюансів, про які слід знати
Добровільний розподіл майна
Найпростішим способом є полюбовне рішення. У випадку з автомобілями та іншими речами, достатньо залишити вже оформлене на себе або переоформити на іншого. Таким самим методом розподіляються речі, що не підлягають реєстрації.
Нерухомість
Що стосується будинків і квартир, навіть поділ без суперечок і за взаємною згодою оформлюється у нотаріуса. Особливо це актуально для спільних квартир, де вказані рівні права.
Судовий процес і адвокати
Якщо згоди дійти не вдається, справа вирішується через суд. Рекомендується обов’язково найняти адвоката. Наприклад — у бюро ABSL, що спеціалізується зокрема на цієї сфері.
За наявності кваліфікованого адвоката, сторона отримує низку переваг:
- знання прав, можливостей і «підводних каменів» після теоретичної консультації;
- професійна допомога в підготовці правильних документів;
- підготовка позовів і пошук доказової бази;
- відстеження і супровід справи, участь у процесах адвоката;
- отримання рішення суду від адвокатського бюро.
Значимість внеску подружжя
Важливо пам’ятати, що практично все, що придбано в шлюбі, незалежно від частки оформлення і фінансової участі партнерів, вважається спільним.
Якщо один з подружжя не працював, а інший придбав квартиру, перебуваючи в шлюбі, на свої кошти — нерухомість все одно визнається спільною, як у випадку, коли обидва вкладали однаково.
Докази про рівень особистого внеску можуть впливати під час розгляду справи, але реальну роль вони мають дуже не часто.
Особиста власність
У той же час, не все майно розглядається як спільне. Наприклад, якщо квартира приватизована лише одним з подружжя, отримана за договором дарування або в спадщину, інший під час розставання не має не неї прав. Також до особистої власності належать наступні категорії:
- те, що було до шлюбу;
- придбане за особисті кошти (доказується не завжди);
- особисті речі, одяг;
- коштовності (навіть куплені спільно);
- премії, нагороди, і не тільки.
Вплив дітей
За наявності дітей, на рішення суду впливає, з ким вони залишаються. Відношення часток може бути змінене. Більшу частину долі нерухомості отримує той, хто забирає дітей.
При цьому речі самої дитини, включно з подарованими, залишаються з нею і не підлягають відчуженню.
Неофіційний шлюб
Процес може виявитись складнішим, якщо пара не було зареєстрованою. У першу чергу, це пов’язано з доказом спільної купівлі, так як офіційно сторони не були разом, і внесення необхідно підтвердити, як і факт спільного проживання. А якщо є діти, такі нюанси, як визнання батьківства, теж можуть зіграти роль.
Шлюбний договір
В Україні можливе підписання регулюючого договору. Подружжя заздалегідь визначає, як відбуватиметься подальша оцінка у випадку розставання. Однак, важливо правильне складання, орієнтоване на Сімейний кодекс.
Далеко не всі моменти можна прописати, а іноді суд взагалі може змінити рішення, не дивлячись на наявність раніше складеної двобічної угоди.
Рівномірність часток
Частіше за все, суд вирішує здійснити розподіл майна в форматі 50/50, якщо немає інших обставин. Вже згадувалось, що вплинути на це може наявність дітей.
Іншими причинами нерівномірного розподілу можуть стати різноманітні ситуації в шлюбі, включно з доказаною поведінкою одного з подружжя і порушення Кодексу, нанесення шкоди спільному майну, і не тільки.
Строк подання позову
Для успішної реалізації процесу, бажано розпочати його вчасно. Оптимально — ще перебуваючи в шлюбі, під час оголошеного розлучення, або одразу після офіційного розторгнення.
Добровільний договір слід оформити нотаріально, а у випадку з позовом — звернутись до адвоката і до суду одразу. Розгляд може ускладнитись, якщо пройшло багато часу.