Первинний ринок нерухомості у Києві: відсутність попиту та довоєнні ціни

Повномасштабна війна повністю знищила ринок нерухомості у Києві. Це вплинуло не лише на вторинне житло, а в першу чергу на новобудови. Ще на початку вторгнення, більшість забудовників зупинили роботи, однак зараз багато з них намагається розпродати квартири. Автори kashtan.media вирішили трохи проаналізувати первинний ринок нерухомості у Києві.

Заморожене столичне будівництво

Фото: Chandler Denise

Наприкінці лютого, коли Київ зазнавав обстрілів, а більшість мешканців поїхало зі столиці у західні регіони чи за кордон, забудовники не знали, чого чекати, тому роботи на проектах повністю заморозили.

У деяких людей навіть з’явились думки, що добудовувати розпочате вже не будуть. Але подальша нормалізація стану в Київській області та відкриття ринку нерухомості показали, що на будівництво треба повертатись.

Це вже вирішили зробити деякі забудовники. Якщо оцінити ситуацію по даним lun.ua, принаймні 50% житлових комплексів зараз продовжує будуватись. Однак залишається багато домівок, які добудовувати не поспішають. Тим не менше, тенденція на повернення до роботи існує.

Первинний ринок нерухомості у Києві: чи змінились ціни

Скріншот з Lun

За кілька місяців перед війною, київське житло сильно подорожчало. Вартість однокімнатних квартир зросла принаймні в 2 рази. Навіть деякі старі та розбиті «готельки» 1960-70 років будівництва намагались продати за 40-60 тисяч доларів.

При цьому попит на квартири економ-класу був шалений, що також формувало більшу ціну. Деякі новобудови повністю розкупались інвесторами ще на етапі планування. Також дорожчали матеріали, але навіть не дивлячись на ціни та великий ризик, люди скупали житло.

Початок війни змінив цю тенденцію. Іноземні інвестори пішли з України, а місцеві не поспішають вкладатись у квадратні метри, бо не можуть гарантувати стійкість цін, а також збереження власних коштів у такому вигляді.

Однак знижати ціни ніхто не поспішає. Ріелтори, власники та забудовники намагаються до останнього утримати довоєнний рівень. Деякі навіть підіймають ціну, обґрунтовуючи це статусом кандидата до Євросоюзу, ціною на будматеріали, і не тільки.

Скріншот з Lun

Якщо подивитись на пропозиції у згаданому lun.ua, більшість квартир мають ціну більше 35,000 доларів. Деякі продають за 40+ та 50+ та вище. Є варіанти по 100, 200 тисяч.

Один з найбільш доступних ЖК пропонує квартири від 21500 доларів. Однак варто розуміти, що все це ще не введені в експлуатацію об’єкти. Немає гарантії, що вони будуть добудовані та здані, а навіть якщо будуть — жити в таких квартирах одразу не можна, оскільки це голі стіни без комунікацій, ремонту та меблів.

Повна відсутність попиту

Фото: Valentyn Chernetskyi

У попередньому пункті вже згадувалось про майже повну відсутність попиту. Первинний ринок нерухомості у Києві стоїть на місці. Судячи з того, що говорять нотаріуси та деякі забудовники, які надають доступ до своєї статистики, після початку війни продажі одиничні.

Можливо, такий стан з часом змусить забудовників та власників подумати про зниження цін. Але прогнози дуже різні. Експерти радять не робити висновків завчасно, бо ситуація може змінитись як в одну, так і в іншу сторону.

Варто лише сказати, що намагання продати за якусь ціну та реальний продаж — це різні речі. Враховуючи, що населення вже не має таких великих грошей на купівлю житла та інвестиції як до війни, попит ще довго може не відновлюватись.

Читайте інші матеріали на нашому сайті та підписуйтесь на kashtan.media у Facebook. За бажанням, ви можете замовити у нас рекламу, або підтримати проект.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору