Війна вплинула майже на всі ланки економіки. Доволі сильно це відобразилось на нерухомості. Kashtan Media вже розповідали про падіння цін на столичні квартири. Сьогодні ж вирішили показати, в якому стані знаходиться ринок оренди у Києві.
Міграція та зниження попиту
Ще на початку повномасштабної війни, з 24 лютого, зі столиці виїхало багато мешканців. Деякі оцінки говорять про 2 мільйони людей. Більшість з них в мирні часи орендували житло.
Коли загроза навколо Києва стала меншою, багато людей повернулось. Також з’явилось чимало внутрішніх переселенців, які приїхали до столиці з більш небезпечних регіонів.
Однак, цього все одно недостатньо, щоб повністю покрити пропозицію. Мешканців набагато менше, ніж до війни. Низький попит впливає на рентабельність квартир, що використовуються під оренду. Деякі з них пустують, а в інших власникам доводиться знижувати ціни.
Фінансовий стан населення
До війни у людей було багато грошей. Враховуючі це, разом з великим попитом, власники могли виставляти доволі високі ціни. Також на угодах заробляли ріелтори, за посередництво. Зараз з цим набагато складніше.
Зарплати знизились. Багато людей втратили роботу взагалі. Фінансовий стан населення у Києві та Україні суттєво погіршився. Оскільки попит теж замалий — власникам квартир доводиться робити знижки.
Біженці іноді взагалі шукають безкоштовний притулок, бо не мають грошей. Таке становище може тривати до закінчення воєнного стану. А коли це станеться — невідомо.
Ринок оренди у Києві: які зараз ціни
До війни, мінімальна вартість однокімнатної квартири складала 5-6 тисяч гривень на місяць. При чому такі варіанти швидко орендувались. Середню квартиру можна було зняти за 8-10 тисяч.
В найбільш небезпечний період, коли бойові дії тривали на околицях столиці, деякі власники здавали житло майже безкоштовно — за оплату комунальних послуг. Інші робили скидку до 2-4 тис. грн.
Станом на зараз, ситуація трохи змінилась, однак ціни все одно не повернулись до старого рівня. Шукаючі оголошення, можна знайти варіанти за 3,000 на місяць.
Багато пропозицій по 4-6 тис. При цьому, якщо раніше потрібно було постаратись, щоб орендувати квартиру, то зараз власники зацікавлені більше. З’явилось чимало оголошень з пропозиціями.
Деякі власники, тим не менш, намагаються здати житло за великими цінами. Однак виходить не дуже. Так само можна сказати про роботу ріелторів, яким люди тепер не поспішають платити комісійні.
Читайте також про нові правила купівлі та продажу нерухомості, та підписуйтесь на наш Facebook.