Ситуація змінилась: що відбувається з ринком нерухомості у Києві

Ринок нерухомості у Києві сильно цікавіть ріелторів, інвесторів та багатьох мешканців столиці. Автори Kashtan Media вирішили розповісти, що зараз на цьому ринку відбувається, та як змінилась ситуація у порівнянні з довоєнними часами.

Реєстрація нерухомості у Києві та нові правила

Нотаріус у Києві. Фото: Marjan Blan

З початком повномасштабного російського вторгнення, ринок нерухомості у Києві був повністю зупинений. Майнові реєстри заблокували, щоб уберегти від атак на бази даних. Більше двох місяців, офіційні угоди були взагалі неможливі.

Зараз ситуація покращилась. Мінюст частково дозволив купівлю-продаж, але з деякими обмеженнями. Зареєструвати угоду можуть лише ті нотаріуси, які подали відповідну заяву та були схвалені Мінюстом. За ними не повинно бути ніяких порушень за останні півроку.

Також провести угоду може лише місцевий нотаріус. Тобто, якщо нерухомість розташована у Києві — справу з нею може мати тільки київський нотаріус. Хоча раніше це можна було зробити в іншому окрузі, за місцем реєстрації однієї зі сторін.

Тепер також недоступні угоди за довіреністю. Продати квартиру може лише її власник, особисто. Ніякі доручення не спрацюють, тож, якщо власник збирається продавати майно, наприклад, з-за кордону — доведеться приїжджати.

Оскільки реєстри відкрити не для всіх — громадяни поки не можуть скористатись послугою перевірки майна власноруч. Це робить нотаріус перед тим, як назначити угоду.

Місяць заборони

Фото: Ilja Nedilko

Важливу поправку прийняв Мінюст стосовно строку переоформлення нового майна. Раніше була популярною шахрайська схема, коли можна було через кілька «прокладок», за кілька годин змінити десяток власників, щоб заплутати кінці. Тепер, після одного оформлення, з нерухомим майном нічого не можна зробити протягом місяця.

Попит суттєво впав

Будівництво у Києві. Фото: Marjan Blan

Що стосується попиту на купівлю та оренду квартир у Києві — з ним зараз існують проблеми. Якщо у довоєнні часи бажаючих придбати чи орендувати житло було безліч — то зараз ще треба пошукати орендаря, а особливо покупця. На це вплинуло одразу кілька причин.

По-перше — у людей більше немає зайвих грошей. Рівень заробітків суттєво впав, тож купувати квартири чи платити велику ціну за оренду — це зараз останнє, про що думає більшість громадян.

По-друге — велика кількість людей виїхала за кордон або у західні області. Мільйоні біженців покинули Україну взагалі, а ще мільйоні оселились в інших регіонах. Тому, наприклад, у Львові ціни зросли, а у Києві впали, бо столиця тривалий час знаходилась у більшої небезпеці. Звідси виїхала значна частина мешканців.

Київські новобудови. Фото: Silver Ringvee

Цікава ситуація зараз з оголошеннями. Якщо раніше на під’їздах, стовпах та в інтернеті були лише «винайму» та «куплю». То зараз, все частіше — «здам» та «продам». Також багатьом власникам довелось робити знижки. В активну фазу, деякі навіть здавали житло за оплату комуналки. Раніше Kashtan.Media вже розповідали, що війна знищила ринок нерухомості.

Люди все ще не впевнені, що буде далі. Ніхто не знає, скільки буде тривати війна, як це вплине на економіку, чи не «прилетить» знову в якійсь будинок, яким буде курс долара. Тому вкладати багато грошей в нерухомість ніхто не ризикує.

Змінились також пріоритети. Покупці та орендарі не хочуть жити поруч з об’єктами, які потенційно можуть стати ціллю ворога, тому обирають райони без важливої інфраструктури, аеропортів. А ще переважно дивляться на нижні поверхи.

За словами багатьох експертів та забудовників, ринок зараз стоїть на місці. Багато продавців, не дивлячись на очевидні фактори, хочуть втримати ціни, та говорять, що «буде тільки дорожчати». А люди не поспішають з покупками навіть в тих випадках, коли знижки є. Тож ринок нерухомості у Києві має одиничні угоди, а більшість інвесторів та власників просто вижидає. Схоже, багато ріелторів залишилось без роботи.

Читайте також, якими будуть нові навушники AirPods Max 2022, та де можна оформити попереднє замовлення. Та не забувайте підписуватись на нас у Facebook.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху