Пам’ятник Ярославу Мудрому в Києві: «чоловік із тортом»

У центрі Києва, поруч з історичними Золотими Воротами, можна побачити цікавий пам’ятник, присвячений Великому київському князю Ярославу Мудрому. Журналісти Kashtan.media вирішили детальніше розповісти про нього.

Історія створення скульптури

Проєкт Кавалерідзе в музеї. Фото: Valeriia O

У 1949 році, відомий український скульптор Іван Кавалерідзе створив невелику композицію з князем, що тримає макет Софії Київської. Саме її було вирішено інтерпретувати в повноцінний пам’ятник, при чому не один.

Фото: Chaim Panigel

Над версією, що встановлена в місті, працювали архітектори Юрій Лосицький, Руслан Кухаренко та консультант Валерій Бітаєв, а також скульптори Олексій Редько, Микола Білик та Віталій Сівко.

Фото: Sergiy Kachan

Відкрили пам’ятник в 1997 році. Подію було присвячено до святкування Дня Києва. Вважається, що образ князя з макетом собору обраний не випадково, а таке зображення було на фресці, центральна частина якої не зберіглась.

Цікаво, що також існує копія скульптури меншого розміру та білого кольору, що знаходиться на Андріївському узвозі, 21, біля музею Івана Кавалерідзе.

Як виглядає пам’ятник Ярославу Мудрому в Києві

Фото: Oleks Chep

Фігура, що виконана з бронзи, має висоту 4,1 метри, та розташована на гранітному постаменті в 0,6 м. До скульптури ведуть сходи. Ім’я князя нанесено на окремому камінні.

Фото: Андрій Сніжок

Пам’ятник має нерівну бронзову основу, а Ярослав зображений сидячі, трохи наклонившись у бік. Князь тримає в обох руках макет Софійського собору на підставці. Саме через це, кияни стали називати його «чоловіком із тортом».

Фото: Oleksandr Popov

На одязі князя зображені візерунки, складки та інші елементи. Стиль скульптури включає візантинізм та пластику XIX-XX століть. Фінальний варіант помітно відрізняється від оригінального проєкту.

Фото: Володимир Мазур

У якості «автографу», скульптори, що працювали над створенням монументу, залишили відбитки своїх долонь на нижній частині.

Де знаходиться пам’ятник Ярославу Мудрому в Києві

Як вже згадувалось, скульптура розташована поруч із Золотими Воротами, між вулицями Володимирська, Ярославів Вал, Золотоворітським проїздом та вул. Миколи Лисенка, в Золотоворітському сквері.

Як дістатись

Фото: Dmytro Asmagilov

Найближчими до цього місця станціями метро є «Золоті Ворота» і «Театральна». Прийти можна з боку Національної опери, Софійській площі, Хрещатика, або зі сторони Лук’янівки. З наземного транспорту — тролейбуси 6, 16, 18 та автобуси 62, 111, 114.

Нагадаємо, що раніше ми детально розповідали про пам’ятник Паніковському, що розташований неподалік, а також про малюків із корабліками.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору