Однією з найбільш цікавих та незвичних скульптур української столиці є пам’ятник Паніковському в Києві, який не тільки красиво виглядає, але і має кілька секретів. Автори сайту kashtan.media вирішили детальніше розповісти, коли ця скульптура з’явилась, як виглядає та де знаходиться.
Хто такий Паніковський
Більшість пам’ятників, які можна побачити в Києві, встановлені на честь реальних людей. Однак Паніковський — це не історична особистість, а персонаж з відомої книги Ільфа і Петрова «Золоте теля».
Михаїл Самуїлович Паніковський — один з найяскравіших героїв роману, «син лейтенанта Шмідта», який займався дрібним шахрайством. За його власними словами, в дореволюційні часи він жив у Києві та прикидався сліпим, стоячи на розі Хрещатика і Прорізної.
В синіх окулярах та з паличкою, він просив заможних панів допомогти йому перейти дорогу. Деякі з них дійсно допомагали, однак, в цей час, Паніковський крав у них гаманці.
Цікаво, що в реальності, в ці часи, на цьому самому місці працювала знаменита «Кондитерська Жоржа», яка була місцем, де збирались бізнесмени, політики, мільйонери, відомі архітектори, артисти та подібна публіка. Тож красти там дійсно було в кого.
В підтвердження своїх розповідей, Паніковський пропонував іншим героям книги «поїхати до Києва та спитати».
Історія пам’ятника
Увіковічити цього персонажа та поставити йому пам’ятник вирішили 1998 року. Відкриття відбувалось 31 травня. В якості образу, обрали Зиновія Гердта. Актора, що зіграв Паніковського в екранізації роману «Золоте теля» 1968 року.
Скульпторами цієї роботи стали Володимир Щур та Віталій Сівко. Архітектором виступив Володимир Скульський. Цікаво, що ще до скульптури, з 1992 року, тут була меморіальна дошка, в якої говорилось, що на цьому місці промишляв великий сліпий Паніковський. Однак, коли встановлювали пам’ятник — дошку демонтували.
Зовнішній вигляд пам’ятника
Скульптура з низьким плінтом виконана з бронзи. Стоїть на постаменті з плиткою. Образ взятий з фільму. Паніковський одягнений у піджак, короткі штани, погано зав’язані туфлі та в сорочку з галстуком. На голові капелюх, а на очах окуляри сліпого.
В правої руці він тримає паличку, якою ніби намацує собі дорогу, як незрячий. А ліва рука, ледве помітно, шукає гроші в карманах перехожих. Скульптура має висоту в 197 сантиметрів.
На манжеті сорочки можна побачити авторство. А ще, в нагрудної кишені схована столова ложка та хустка, яка, судячи з напису, належить Небабі (городовому, якого згадував Паніковський).
Дуля на підошві
Найбільш цікавим секретом цієї скульптури є зображення дулі на підошві, яка трохи піднята над землею. Під підошвою лежить монетка, а Паніковський ніби намагається наступити на неї, щоб забрати собі.
Дулю можна побачити за допомогою дзеркала, камери, або якщо подивитись знизу. Існує думка, що якщо покласти під підошву монетку, можна отримати фінансову удачу то розбагатити. Однак, дуля вказує на те, що це зробить багатше тільки самого Паніковського. Цей жарт від скульпторів яскраво відображає характер персонажа.
Де знаходиться пам’ятник Паніковському в Києві та як до нього дістатись
Як вже згадувалось, пам’ятник розташований неподалік від місця, про яке говорив сам Паніковський — на розі Хрещатика і Прорізної. А якщо точніше — саме на вулиці Прорізна, 6. У дворі, неподалік від пам’ятника Лесю Курбасу, вул. Бориса Грінченка та Пушкінської.
Дістатись сюди можна на метро. Найближчі станції — «Золоті Ворота» та «Театральна». Також їде автобусний маршрут №114. Орієнтир — Майдан Незалежності та Національна рада з питань телебачення та радіомовлення. Також можна пройти з боку Володимирської та Золотих Воріт.
Нагадаємо, що раніше ми розповідали про Національну оперу, а також про Художній музей України. На сайті kashtan.media є ще багато цікавих матеріалів про Київ. Щоб не пропускати нових — підпишіться на нашу Facebook-сторінку.