Національний художній музей України: архітектурна перлина Києва, – ФОТО

Однією з найкрасивіших будівель в Києві є Національний художній музей України. Це справжній витвір мистецтва. Автори сайту kashtan.media вирішили розповісти читачам, коли та ким він був побудований, де знаходиться та чим цікавий.

Будівництво художнього музею в Києві

Фото: Kyivpastfuture

Відкрити в Києві перший міський музей вирішили місцеві меценати. Зокрема, в цьому приймала участь родина Ханенків, Терещенки, та інші відомі в той час люди, як Ернст, Щербаківський, Хвойка, Біляшівський. Будівництво обійшлось у 249 тисяч карбованців, з яких більшу частину пожертвували Терещенко — 100 тисяч. Таку саму суму виділив уряд.

Перший проект зробив архітектор з Москви Петро Бойцов. Однак його не допускали до будівництва таких об’єктів. Він працював як приватна особа для багатих мешканців, а ліцензії для зведення міських будівель не мав. Саме він до цього розробив Музей красних мистецтв в Москві, де його збудував Роман Клейн.

Фото: Вікіпедія

За будівництво київського взявся відомий український архітектор Владислав Городецький. Він значно допрацьовував проект, тому саме він вважається його автором. Оформленням будівлі займався скульптор Еліо Саль.

Відкриття музею

Фото: NAMU

Датою заснування музею вважається 1 серпня 1899 року. Однак до відкриття залишалось ще кілька років. Офіційна церемонія пройшла тільки 23 грудня 1904 року. Спочатку його назвали на честь Миколи Олександровича, імператора, але потім перейменовували.

30 грудня того ж року музей став доступний для відвідувачів. Директором став Микола Біляшівський, а інші згадані меценати займались додаванням експонатів до колекції. А їх збиралось доволі багато.

Подальше життя музею

Фото: Kyivpastfuture

В 1918 році, культурний заклад знаходився під контролем Секретаріату освіти УНР. Його назвали Національним музеєм України. Однак з приходом радянської влади в 1919 знову перейменували, на Перший державний музей.

Однак тоді його колекція ще суттєво поповнилась. Тривала націоналізація, тому приватні колекції вилучались з рук поціновувачів, а також з приватних закладів. В 1924 році його перейменували на Всеукраїнський історичний музей ім. Тараса Шевченка.

В 1930-ті роки почалась перебудова, згідно з марксистською схемою. Тоді, в 1934 році, музей фактично був розділений на дві частини. З’явився новий музей історії, а в будівлі на Грушевського залишились лише роботи образотворчого мистецтва. Тоді була остаточно сформована його направленість.

Фото: NAMU

Спочатку його назвали державним музеєм українського мистецтва, а потім, в 1964, образотворчого. В 1954 також було відокремлене народне декоративне мистецтво.

В 1967-72 роках пройшла масштабна реконструкція будівлі, під час якої площу збільшили в два рази. Однак, навіть це не дає можливості розмістити всі експонати, оскільки площа у 8000 квадратних метрів недостатня. Для цього потрібно майже 40000 м².

Архітектура музею

Фото: Igor Shevchenko

Будівля виконана в стилі неокласицизму, та побудована з урахуванням рельєфу. До центрального входу ведуть широкі сходи, по боках яких знаходяться скульптури левів.

Конструкція будівлі квадратна, але до вулиці Грушевського розташована ромбом так, що фасад виходить на Європейську площу. Скульптури можна побачити і на даху.

В будівлі прямокутні вікна, які чергуються з прямими напівколонами. Але головною та найбільш красивою частиною будівлі є портик з круглими колонами на центральному фасаді.

Фото: Al’ona Gegedosh

Колони мають рельєфну структуру, а на портику можна побачити красиву ліпнину, яку вінчає статуя на даху. Також портики меншого розміру є позаду будівлі.

Євромайдан

Фото: Вікіпедія

Під час Революції Гідності в 2013-14 роках, цей музей став однією з локацій протистояння. Поруч зі стадіоном «Динамо» відбувались сутички. Протестувальники займали Європейську площу, а перед музеєм базувався «Беркут».

Збереглись навіть фото, на яких можна побачити, що площадка перед будівлею була заставлена палатками та машинами, а бійці міліції зі щитами робили кільце навколо входу.

Сучасний стан

Фото: NAMU

З 1994 року, має назву Національний художній музей України. Часто використовується скорочення від назви англійською NAMU (National Art Museum of Ukraine).

Фото: Andrii Romanenko

Директором з 2016 року є Юлія Литвинець. На даний час, в музеї нараховується унікальна колекція на приблизно 40,000 експонатів у фонді. Це твори скульптури, іконопису та українського живопису різних часів, починаючи від XII сторіччя.

Реконструкція. Фото: NAMU

Окрім постійній експозиції, тут регулярно проходили тематичні виставки. 2020 року, музей зачинили на масштабну реконструкцію з ремонтом. Цікаво, що під час ремонту в будівлі були знайдені додаткові двері, про які раніше ніхто не знав.

Експозиція музею

Як вже згадувалось, в колекції зібрані десятки тисяч шедеврів, серед яких старовинні ікони, включно з Покровою та Святим Георгієм XII сторіччя. Також є ікона Святих Петра і Павла XIII-XIV століття, та деякі більш сучасні.

Представлено багато українського національного живопису. В тому числі картини Олександра Мурашка початку 1900-х років. Миколи Пимоненка, Федора Кричевскького, Всеволода Максимовича, і не тільки.

Зокрема, в музеї представлені деякі всесвітньо відомі роботи. Наприклад, картина приїзду Богдана Хмельницького в Київ, та інші.

Де знаходиться Національний художній музей України в Києві та як до нього дістатись

Будівля музею розташована за адресою вул. Михайла Грушевського, 6. Поруч також проходить Музейний провулок. Неподалік знаходиться стадіон «Динамо» ім. Валерія Лобановського, Кабінет Міністрів, Верховна Рада, Маріїнський парк, а також вул. Хрещатик та Європейська площа.

Дістатись сюди можна автобусами 114, 24, 55. Найближчі станції метро серед діючих зараз — «Театральна», «Золоті Ворота», «Арсенальна». Набагато ближче знаходяться «Хрещатик» та «Майдан Незалежності», але вони зачинені.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про історію Театру опери та балету ім. Тараса Шевченка. Якщо вам подобаються матеріали сайту — підпишіться на нас у Фейсбук, розкажіть друзям та підтримайте kashtan.media.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору