Автори сайту kashtan.media продовжують рубрику «Київське метро», з історіями та описом всіх станцій. На цей раз, буде розглянута станція метро «Шулявська» у Києві, яка розташована на Святошинсько-Броварській, червоній гілці, між «Берестейською» та «Політехнічним інститутом».
Історія будівництва та глибокого закладення
Ця станція відноситься до другої пускової ділянки. Будувати її хотіли ще під час проектування перших київських станцій метро. Однак, через складність з ґрунтом, додаткову ділянку з «Шулявською» та «Політехнічним інститутом» вирішено було відкласти.
В перших ескізах, станція має більш розкішну залу з крупними, оформленими колонами та тематичною стелею. Але під час практичного будівництва вже тривала боротьба з надмірностями, тому готовий проект вийшов набагато скромнішим.
Планувалось, що дві згадані станції, на відміну від центральних, будуть розташовані ближче до поверхні. Однак реалізувати мілке закладення не вдалось, оскільки протоки річки Либідь створювали ґрунтові води. Довелось копати глибше.
Побудували та відкрили станцію 5 листопада 1963 року. Архітектори, що розробляли проект — Анатолій Добровольський, Борис Приймак, Анатолій Черкаський, Олександр Маліновський. В якості художників працювали Іван та Марія Литовченко.
Поблизу «Шулявської» в свій час планували побудувати електродепо для поїздів. Однак більш вдалим для цього місцем була обрана відкрита ділянка на лівому березі, тому депо розмістили на Дарниці.
Також в можливі плани входило будівництво нової, Вишгородсько-Дарницької лінії метро. В разі її з’явлення, одним з варіантів для організації переходу між гілками розглядалась саме «Шулявська».
Станція метро «Шулявська» у Києві та її інтер’єри
Це пілонна трисклепінна станція, яка має пряму острівну платформу довжиною 100, та шириною 19,7 метрів. Центральний підземний зал має білу арочну стелю. В торці знаходиться мозаїка із заводом та двома робітниками.
З обох боків розташовано кілька крупних пілонів, між якими знаходяться проходи-портали, що ведуть до посадочних платформ з коліями. Пілони чавунні, покриті різнокольоровою кахельною плиткою.
Над пілонами та проходами можна побачити написи українською «Мир», «Праця» «Свобода», «Рівність», «Щастя», «Братерство». За часів СРСР був також напис «Комунізм», але у 1990-ті його демонтували. Пізніше демонтували і написи російською.
Колійні стіни теж оформлені плиткою, але біло-чорною. Також на них можна побачити металеві дверцята. В залах для посадки також округлена, арочна стеля.
Освітлення реалізоване зі стін в сторону стелі. Однак в проходах між пілонами є також крупні вирізи для світильників.
З підземного залу на поверхню ведуть два потрійних ескалатори. Між ними також присутній додатковий зал. Схожа система присутня на станціях «Університет», «Арсенальна» та «Хрещатик». Приблизна глибина «Шулявської» при цьому 84-90 метрів.
Також це одна з небагатьох станцій, що розташована не в підземному переході, а має окрему будівлю з касовим вестибюлем. Це закруглена циліндрична конструкція зі скла, з великим козирком квадратної форми та колонами, що його тримають.
Назва станції
З моменту свого відкриття, станція мала назву «Завод «Більшовик». Багато киян досі її пам’ятають. Все через розташування поруч з машинобудівним заводом, який був одним з найбільших в Києві. Його корпуси можна побачити досі. Більшовики — члени лівого крила робітничої партії, відомі як прихильники Леніна.
Вже за часів незалежності України, 2 лютого 1993 року, станція була перейменована на «Шулявську». Таку назву вона носить досі, через розташування в межах історичної місцевості Шулявка.
Місцевість, в свою чергу, назвали ще у давньослов’янські часи, від слів «шелвова борка». Так в літописах згадується низькорослий лісок з галявинами. Серед варіантів — Шулявщина, Шелвово сельцо, Шелвов борок або Шульжанське подвір’я, та відома нині Шулявка.
Де знаходиться станція метро «Шулявська» у Києві та як до неї дістатись
Вхід до вуличного вестибюлю розташований на проспекті Перемоги, 46. Поруч зі славнозвісним Шулявським мостом, навпроти заводу «Більшовик». Неподалік також знаходиться кіностудія ім. Довженка, парк Пушкіна, завод «Росинка», економічний університет ім. Вадима Гетьмана, пам’ятник Т-34 та «Преса України».
Найближчі вулиці — Олександра Довженка, Петра Нестерова, Антона Цедіка, Марії Капніст, Вадима Гетьмана, Гарматна, і не тільки.
Дістатись сюди можна тролейбусами 5, 5Д, 7, автобусами 2, 118, 720, а також маршрутками 189, 201, 239, 455, 465, 575, 442Д. До речі, наступний «Політехнічний інститут» та Київський зоопарк теж знаходяться не так далеко.
Нагадаємо, що минулого разу ми розповідали про попередню станцію «Берестейська». В розділі «Київське метро» вже можна прочитати про кожну зі станцій гілки, починаючи з «Академмістечка». Матеріали регулярно поповнюються.
Слідкуйте за оновленнями, підписавшись на нашу сторінку на Facebook. А якщо вам подобаються статті — підтримайте kashtan.media.