Станція метро «Берестейська» у Києві: аскетичний футуризм та перейменування, – ФОТО, ВІДЕО

Kashtan Media продовжує публікувати статті про історію Київського метрополітену. На черзі доволі цікава станція метро «Берестейська» у Києві. Не дивлячись на стандартне планування, вона має відмінності в інтер’єрі та конструкції.

Історія будівництва

В попередніх матеріалах вже згадувалось, що ділянка лінії «Святошин», «Нивки» та «Берестейська» будувались та відкривались одночасно. Все це відбувалось на тлі боротьби з надмірною архітектурою, тому їх зробили типовими та доволі простими.

Архітектори станції — Борис Приймак, Ігор Масленков, Тамара Целіковська та Вольдемар Богдановський. Скульптор — Болеслав Карловський.

Фото: tov_tob

Відкрито станцію було 5 листопада 1971 року. До речі, її будівництво супроводжувалось складними технічними діями, через сильний перепад висоти з наступною «Шулявською».

Коли прокладали тунелі, доводилось враховувати розташування ґрунтових вод. Також на одному з прольотів активізувались бактерії, які послабили кріплення тунелів, через що довелось будувати додатковий захист з бетону в 1,7 км.

Перепад висоти

Фото: Igor Shevchenko

Якщо їхати між «Шулявською» та «Берестейською», можна помітити, шо цей перегін більш шумний, ніж інші, а іноді може навіть закласти вуха. Все це через різкий перепад висот, який дорівнює 42%.

Тобто, протягом 1 кілометру, поїзди різко спускаються чи підіймаються на 42 метри. В цілому цей перепад дорівнює 80 метрам. «Берестейська» ще доволі неглибока, має мілке закладення, а «Шулявська» вже розташована на значній глибині.

Станція метро «Берестейська» у Києві та її інтер’єри

Фото: Strong Sim

За конструкцією ця станція є колонною трипрогінною. Пряма острівна платформа розміром 100×10м має два ряди прямих колон. Для спуску з касових залів використовуються сходи, а для підйому навіть є невеликий ескалатор.

Фото: Igor Shevchenko

Оформлена станція трохи краще, ніж попередні. Стіни облицьовані мармуром, але головні відмінності — це іржостійка дзеркальна сталь на колонах, а також світильники, що поміщені в круглі вирізи у підшивної стелі. Цей вид додає трохи футуризму.

Фото: Rafael Shmatko

Спочатку на стені залу знаходився барельєф Леніна, з цитатою про Жовтневу революцію та підписом. Однак, на початку 1990-х років його демонтували. До 2015 на колійних стінах залишались радянські серпи з молотами. Їх прибрали в рамках боротьби з комуністичною символікою.

Фото: Vladimir Koкarеviсh

Також з часом трохи змінилось освітлення. На початку воно було не лише у стелі, а навіть в вентиляційних решітках. Однак зараз ця частина не функціонує. Вихід з касового залу веде до вулиці. Вхід до станції має підземний пішохідний перехід та бетонну конструкцію.

Назва станції

Фото: Вікіпедія

З моменту відкриття та в подальші радянські часи, ця станція була вдома під назвою «Жовтнева» (вочевидь на честь Жовтневої революції). Однак вже за часів незалежності, 2 лютого 1993 року, її було перейменовано у «Берестейську».

Вважається, що це назва на честь білоруського міста Брест, та Брест-Литовського шосе (проспект Перемоги). Українською місто називається Берестя, тому саме «Берестейська», а не «Брестська».

Однак існують версії, що станція може називатись на честь українського міста Берестечко. При чому ця назва більше співпадає за звучанням. Розташоване Берестечко у Волинській області. Також в історії України є подія, відома як «Битва під Берестечком».

Можливе перейменування

Фото: Strong Sim

Повномасштабна війна, що почалась 24 лютого 2022 року, привела до бажання багатьох громадян змінити назви Київського метрополітену, які пов’язані з російськими чи білоруськими містами, а також з суто радянськими подіями. Під можливе перейменування потрапила «Мінська», «Дружби народів», а серед інших і «Берестейська».

Фото: transportspotting ua

Все це саме через зв’язок назви з Брестом. В якості нової назви, в онлайн-опитуванні був обраний варіант «Бучанська», на честь міста Буча на Київщині. Однак деякі люди не згодні з перейменуванням.

Де знаходиться станція метро «Берестейська» у Києві та як до неї дістатись

Розташована станція впродовж проспекту Перемоги, в районі вулиць Миколи Василенка, Дегтярівської, Табірної, Берестейського мосту. Поруч знаходиться парк Нивки, Інститут Електродинаміки, станція міської електрички «Рубежівський». Неподалік — посольство США в Україні, Дитяча залізниця, і не тільки.

Фото: Дмитрий Конько

Доїхати сюди можна трамваями 14, 15, автобусами 720, маршрутками 189, 455, 465, 575, 569, згаданою електричкою.

Нагадаємо, що минулого разу ми розповідали про попередню станцію «Нивки». Також на kashtan.media вже є відповідні матеріали про «Академмістечко», «Житомирську» та «Святошин». Прочитати їх можна в розділі «Київське метро». А щоб не пропустити оновлень — підпишіться на сайт у Facebook.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху