Більшість оголошень на ринку нерухомості в Україні подаються через ріелторів, або перехоплюються ріелторами, які намагаються втрутитись в будь-яку угоду та нав’язують додаткову комісію. Багато людей вважає, що ріелтор необхідний, але це зовсім не так. В багатьох випадках це просто зайві посередники.
Ріелтор — це не обов’язково
Перша причина відмовитись від ріелтора — той факт, що за законом вони не потрібні. Раніше реєструвались законопроекти, за якими угода обов’язково повинна супроводжуватись ріелтором, але вони не пройшли.
Маючі бажання, продавець та покупець можуть піти до нотаріуса та здійснити купівлю-продаж об’єкту без будь-яких третіх осіб. З орендою ще простіше, якщо вона не реєструється офіційно.
Економія грошей на комісії
Ріелтори намагаються заробити більше грошей. Деякі беруть 5% з продажу та 50% місяця з оренди, а деякі навіть намагаються взяти більше, чи вкладають в об’єкт приховану комісію.
Наприклад, якщо власник продає квартиру за $27,000, ріелтор може виставити її за 30, та заробити окрім 5% ще 3000 доларів. Це можна навіть назвати шахрайством, але багато посередників роблять саме так.
Більше того, за правилами, комісію повинен платити той, хто ріелтора наймав. Наприклад, якщо це був продавець — то він сам має сплачувати відсоток. Однак на практиці все це «вішають» на покупця чи орендаря. В окремих випадках, посередники беруть комісію двічі — з обох.
Якщо відмовитись від послуг таких осіб та домовлятись між собою напряму, можна зекономити дуже багато грошей. Це тисячі доларів.
Ріелтор не несе відповідальності
Було б цілком нормальним платити комісію, якщо ріелтор дійсно буде контролювати угоду та відповідати за її якість та подальшу дійсність. Однак це працює не так. Все, що робить посередник — надає так звані «інформаційні послуги з пошуку», намагаючись заробити на цьому шалених грошей.
Навіть з ріелтором, сторони ризикують потрапити в халепу, якщо щось в угоді піде не так. В разі розторгнення договору, виявлення прихованих фактів щодо нерухомості чи іншої проблеми, розбиратись доведеться власноруч, а ріелтора вже не буде. Він відповідальності не несе взагалі.
Ріелтори нічого не роблять
Окрім згаданих інформаційних послуг, які легко знайти самостійно, ріелтори не роблять нічого корисного. Основна мета посередників — щоб угода була здійснена, а комісія сплачена. Оскільки вони не мають відповідальності, їх не цікавіть, чи дійсно все «чисто».
Є деякі ріелтори, які намагаються це робити, однак в більшості випадків, покупцям доводиться самостійно перевіряти інформацію щодо квартири, вдаватись у складні терміни та вивчати юридичні нюанси.
Справа в тому, що стати ріелтором може кожен, тому в цієї професії багато «проходимців», які навіть не намагаються дійсно працювати, чи хоча б бути увічливими з потенційними клієнтами. Від таких послуг однозначно варто відмовлятись.
Увага! Зазначене в цьому матеріалі не стосується всіх ріелторів. Безумовно, є дійсно професійні спеціалісти, однак вони тільки підтверджують факти щодо інших.
Читайте також матеріал «Війна знищила ринок нерухомості» та подробиці щодо нових правил оформлення квартир у Києві. Щоб частіше читати Kashtan Media — підпишиться на наш Facebook.