Світла немає по 15 годин поспіль: чи працює графік у Києві

Через пошкодження електромережі російськими обстрілами, в Україні застосовані віялові відключення електроенергії, які мають стабілізувати ситуацію. Існують навіть відповідні графікі відключень. Але чи дотримується їх ДТЕК? Ми вирішили розібратись на прикладі Києва та розповісти читачам, що робити в разі їх порушення.

Не більше 4 годин поспіль? На справі — всі 15

Фото: телеграм-канал Антона Геращенко

Автори kashtan.media зіткнулись з дуже тривалими відключеннями світла в Святошинському районі столиці. В понеділок, 31 жовтня, після ракетних ударів, електропостачання вимкнулось о 8 ранку.

Налагодили його о 12:30, але за 5 хвилин вимкнули. Повернули постачання енергії лише о 23 вечора. Тобто, світла в цілому каскаді будинків не було 15 годин поспіль. Хоча інші будинки навколо сяяли.

1 листопада, коли пошкоджень вже не було, в цих самих домівках вимкнули світло об 11 ранку, а повернули його так саме, вже ближче до 23 вечора. При цьому на сайті ЖКГ «1557» так і написали, що віялове відключення запланували з 11 до 23. Ні про які 4 години не йдеться.

Скріншот з сайту 1557. Фото: kashtan.media

З цією самою проблемою зіткнулось і багато інших мешканців Києва. Це можна зрозуміти, якщо почитати коментарі на офіційних сторінках «ДТЕК Київські електромережі». Комусь світло вимикають на 6 годин, комусь на 8, а хтось сидить без світла по 15 годин на добу, зранку до ночі. Ось кілька коментарів:

При цьому в багатьох інших будинках, за спостереженнями людей, не вимикають взагалі.

Що говорить ДТЕК?

Фото: ДТЕК

Не дивлячись на ситуацію з тривалими відключеннями, ДТЕК продовжує запевняти, що роблять все можливе, щоб в кожному будинку світло не вимикали більше, ніж на 4 години поспіль, та говорять про різницю в 30-40 хвилин. Тобто, максимальний час відключення, за офіційними даними, не повинен перебільшувати приблизно 5 годин. Але це далеко від реальності.

Боти та графік

Telegram-бот ДТЕК. Фото: kashtan.media

Якщо скористатись ботом від ДТЕК в телеграмі, часто він взагалі відповідає, що відключень за доданими адресами не зафіксовано, коли вони є.

Багато незрозумілого залишається і з графіками на сайті. Частину адрес взагалі не додано. Тобто, подивитись, коли саме мають відключити світло, просто неможливо. Хоча на сайті сказано, що якщо адреси немає в списку — з великою вірогідністю, вимкнення не будуть застосовані. Але вони застосовуються.

Графік відключень для 3-й групи споживачів Києва від ДТЕК

Якщо ж набрати сусідні будинки, які вимикають одночасно з вашими, все одне можна побачити, що запланований графік та реальні вимкнення відрізняються.

Що робити, якщо світло вимикають невідповідно?

Якщо в вашому будинку відключення відбувається не за графіком, а тривалість значно перевищує заявлені 4 години — варто повідомити про це енергетичну компанію свого населеного пункту. У випадку з Києвом — це ДТЕК Київські електромережі. В області — регіональні електромережі. В інших областях — ДТЕК з відповідною назвою.

Якщо написати в коментарях повну адресу будинку, в якому світло вимикають не за графіком, є великий шанс, що компанія передивиться графік, та ситуацію покращать. Принаймні, у авторів матеріалу, на час публікації графік стабілізували.

А як відбуваються відключення у вас? Чи відповідають вони заявленим? Пишіть у коментарях на сайті, або в соцмережах.

Читайте також про історію електрифікації Києва, та про ТОП-5 речей, які допоможуть під час відсутності світла. Щоб не пропустити інших цікавих матеріалів — підпишіться на наш Facebook.

1 коментар до “Світла немає по 15 годин поспіль: чи працює графік у Києві”

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху