В Україні 23 серпня щорічно відзначається День Державного прапора. З цієї нагоди, Kashtan.media зібрали ТОП-10 цікавих фактів про один з основних українських символів. Зокрема, з яких часів починається його історія, чому його намагаються перегорнути та які насправді кольори має Державний прапор України.
Не жовто-блакитний
Часто український прапор називають жовто-блакитним. Офіційні кольори символу — синій і жовтий. Саме в цієї послідовності. Однак, навіть попри затверджений стандарт, у суспільстві немає однозначної думки щодо правильного відтинку.
Існує версія, що на прапорі УНР був саме світло-блакитний колір. Однак, по-перше, старі світлини, на які орієнтуються зараз, були чорно-білими, тому побачити оригінальний відтинок неможливо. По-друге — на думку істориків, у ті часи для створення прапора могли використовувати ті кольори, які змогли знайти.
Гімн ОУН-УПА, що починається зі слів «Зродились ми з великої години», містить рядки «Під синьо-жовтим прапором свободи з’єднаєм весь великий нарід свій».
Зараз прапори в продажу або на мітингах часто мають більш світлий відтінок, схожий саме на блакитний. Однак, якщо подивитись на державні установи або офіційні заходи, стяги там мають яскраво-синій колір.
Навіть інститут кольору Pantone на підтримку України оприлюднив відповідні відтінки, детально позначивши їх кольорові характеристики.
Не перегортайте
Дискусії стосуються не лише кольорів, а також і правильного розташування смуг. Офіційно, зверху — синій, знизу — жовтий. Однак, далеко не всі з цим згодні. Деякі версії знов пов’язані з прапорами УНР. Там могли бути присутні обидва варіанти.
При чому на чорно-білих знімках дійсно здається, що зверху жовтий. Однак, такий ефект може бути помилковим. Детальніше про це розповідали історики брати Капранови в одному зі своїх випусків.
У 1992 році, президента Леоніда Кравчука закликала перегорнути прапор китайська художниця на ім’я Мао Мао. Вона сказала на одному із заходів, присвячених мистецтву, що нинішня послідовність може викликати занепад, зраду та інші біди для всієї країни.
Прибічники цієї версії активно закликають змінити розташування смуг. Основний їх аргумент у тому, що це може покращити життя в Україні та допомогти позбутись всіляких бід. До речі, перегорнутий прапор вважається позначенням стану війни в країні. А на морі це знак, що корабель зазнає лиха.
24 липня, 23 серпня і 28 січня
День Державного прапора України прийнято відзначати 23 серпня, оскільки цього дня, у 1991 році, після того, як у Москві провалився путч, до залу Верховної Ради України внесли Національний прапор.
За спогадами деяких депутатів, це було 24 числа, однак, у 2004 році, президент Леонід Кучма підписав указ щодо запровадження відповідного державного свята саме на 23 серпня.
Існує ще дві знакові історичні дати, пов’язані з українським прапором. Постанову про затвердження Національного прапора в якості державного прийняли у Верховній Раді 28 січня 1992 року.
А прапор над Київською мерією (КМДА) був піднятий ще 24 липня 1990 року. До затвердження офіційного свята, на рівні столиці цей день відзначався саме 24 липня.
Золотий лев Львова
Вважається, що перший відомий випадок поєднання синьо-жовтого в українській символіці датується 1256 роком. Під час заснування міста Львова, князь Данило Галицький подарував містянам герб синього кольору, на якому був зображений золотий лев. Герб Львова і зараз виглядає дуже схоже.
Козацький символ
Вважається, що синьо-жовтий прапор був українським символом і в козацькі часи. Зокрема, відомо про таке поєднання кольорів у Війську Запорізькому в XVIII столітті. Також синьо-жовту та червоно-чорну символіку можна побачити на відомої картині Іллі Рєпіна XIX століття «Запорожці».
Офіційна форма прапора
Затверджений український прапор прямокутної форми має пропорційне співвідношення 2:3 у горизонтальному форматі. За часів Київської Русі, форма прапорів була іншою, трикутно-клиновою.
У деяких закладах можна побачити стяг з вертикальним розташуванням. Зазвичай це банер великої висоти з синім кольором з лівої сторони та жовтим з правої. На відміну від горизонтальних стягів, подібне розташування не регламентується певними нормами. Зокрема, такий прапор можна побачити в залі Верховної Ради.
Національні кольори на першому прапорі УРСР
Відомо, що за часів Володимира Леніна, на прапорі Української Народної Республіки Рад, окрім червоного, теж були присутні національні кольори. Вже потім, у 1919 році, ідеологічні причини не дозволили радянським керівникам їх залишити.
Тому в УССР (УСРР) символ змінили на червоний із золотою абревіатурою. Пізніше, за УРСР, на радянський прапор республіки додали серп і молот, а згодом він також містив золоту зірку і блакитну лінію.
Пшениця і безхмарне небо
Існує доволі багато версій щодо значення кольорів на українському прапорі. Однак, найбільш асоціативною та відомою є версія, що синій — це небо, а жовтий — поле пшениці або соняшників. Таку картину доволі часто можна побачити в Україні.
Швеція, Австрія, Панама і Євросоюз
Окрім України, прапори деяких інших держав містять синьо-жовті кольори. Зокрема, це Швеція, яка за деякими історичними версіями вважається Україні порідненою, карибська країна Барбадос, і не тільки. Відповідні кольори має прапор Євросоюзу. Це жовті зірки на синьому тлі.
Але, якщо прапори інших країн можуть бути схожі лише за кольорами, то символи окремих міст світу взагалі можна переплутати з українськими. Наприклад — це Нижня Австрія, німецькі міста Хемніц, Лейпциг, Біберах-на-Рісі, панамська провінція Еррера, Хорватська Далмація, польський Сопот, Грифув-Шльонський, Стара Камениця, князівство Дхолпур (нині в Індії) та інші.
Найбільший прапор України
Станом на зараз, найбільшим прапором України є стяг у Києві, який в 2020 році відкрив мер Віталій Кличко, поруч з меморіалом «Україна-Мати» (Батьківщина-Мати). Флагшток цього прапора досягає висоти майже 90 метрів, а розмір полотна складає 16 на 24 метри.
Вас також може зацікавити історія Хрещення Русі, про яку ми також розповідали раніше.