28 липня Україна визначає День Державності. Але вже багато років ця дата відома як День Хрещення Русі-України. Автори Kashtan Media вирішили розповісти про цю історичну подію детальніше, а саме коли і як хрестили Київську Русь, та які факти з цим пов’язані.
Аскольдове хрещення
Першу спробу похрестити Київську Русь здійснив князь Аскольд у 860 році. Це було ще до основного хрещення. Однак подробиці залишились невідомими, оскільки документів з того часу зберіглось небагато.
Є тільки дані про те, що сам Аскольд прийняв християнство під ім’ям Миколай, а релігія на Русі того разу не прижилась.
Мешканці, які історично були язичниками, сприйняли християнство як чужу для себе культуру, тому більшість людей не стала приймати хрещення. А князь Олег у 882 році захопив Київ, саме завдяки силам язичницький опозиції.
Княгиня Ольга
Не дивлячись на те, що масово християнство в Україні тих часів прийнято не було, воно залишалось доволі поширеною релігією серед окремих груп населення, оскільки Київська Русь перетиналась з Візантією.
Зокрема, в свій час християнкою стала київська княгиня Ольга. Підтримуючі дружбу з Візантією, вона їздила в Константинополь, та 946 або 957 року пройшла хрещення під ім’ям Олена. Хреститель Русі Володимир був онуком Ольги. Можливо, її релігія мала на нього певний вплив.
Володимир Великий та Хрещення Русі
Коли до влади в Києві прийшов князь Володимир Святославич, онук княгині Ольги, основною вірою в Київській Русі все ще було язичництво. При чому спочатку він ввів пантеон язичницьких богів, оскільки ця культура передбачувала багатобожжя. Кожне плем’я поклонялось своєму ідолу.
Це не сприяло об’єднанню людей. А політична обстановка тих часів вимагала саме цього. Кращим способом сприяти створенню єдиної групи було саме запровадження на Русі основної релігії, яка проповідує єдиного Бога.
Вирішивши це зробити, Володимир почав обирати, яку релігію принести на землі Київської Русі. Було кілька варіантів, зокрема серед тих, які вже були поширені в країні. Це християнство грецького та латинського обрядів, іудаїзм та мусульманство з Волзької Булгарії.
Володимир придивився до культури кожної з релігій. Але особливо його вразило саме християнство у Візантії. Цієї ж віри дотримувалась Ольга. Візантія тих часів була найсильнішою державою. Київський князь прийняв хрещення сам, а пізніше Володимир одружився на Анні, сестрі Імператора.
Цього разу, щоб люди сприйняли християнство краще, а не як у випадку з Аскольдовим Хрещенням, релігію було адаптовано до культури Русі. Православ’я стало унікальною та близькою до українців вірою. Навіть зараз можна помітити, що деякі релігійні свята перетинаються зі старими язичницькими.
Хрещення Русі у Києві
Датою Хрещення Русі вважається 988 рік. Саме тоді обряд прийняття християнства пройшли кияни у водах Дніпра. А якщо точніше — у ріці Почайні, яка впадає у Дніпро. Вважається, що люди йшли за Володимиром до ріки центральною вулицею Києва — Хрещатиком. Саме з цієї події походить його назва.
Володимир оголосив християнство основною релігією, яку прийняла Київська Русь. Вслід за Києвом, вона почала поширюватись всією країною. В місті та за його межами стали будувати православні церкви та школи.
Святкування Дня Хрещення Русі-України
До 1020-річчя події, у 2008 році, Президент України Віктор Ющенко підписав указ про святкування Дня Хрещення Русі-України. Датою для цього обрали День пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира — 28 липня.
З тих пір в Україні щорічно святкується ця дата. А у 2022 році, 28 липня вперше визначили ще й День Української Державності. Православне християнство досі є основною, найпоширенішою в країні релігією.
Нагадаємо, що раніше ми детально розповідали про Свято Благовіщення. Якщо вам подобаються матеріали сайту kashtan.media — підпишіться на наш Facebook.