Пам’ятник Щорсу в Києві є однією з найвідоміших, та в той же час однією з найскандальніших скульптур в столиці. Автори kashtan.media вирішили розповісти його історію, навести цікаві факти, пов’язані з пам’ятником, та розібратись, чи залишиться він в центрі міста надалі.
Історія встановлення
Раніше на цьому самому місці знаходився пам’ятник політику, графу та будівничому залізниці Олексію Бобринському. Його було встановлено 1872 року. Вже за радянських часів, 1926 року, скульптуру було знято, а 1932 прибрали і постамент.
Поставити пам’ятник Миколі Щорсу вперше було вирішено у 1936 році. Це наказав зробити Йосип Сталін, підписавши відповідний документ. Роботи зі спорудження почали 1940, але добудувати не встигли через Другу світову війну.
Після її закінчення, проект ще двічі змінювався. Спочатку вирішили, що це буде піша скульптура, та обрали місцем її встановлення площу Льва Толстого. Однак 1949 року остаточно утвердили, що це буде кінна статуя на бульварі Шевченка. Встановлено та відкрито пам’ятник було 30 квітня 1954 року.
Створення скульптури та Леонід Кравчук
Відомо, що позував для цього образу Леонід Кравчук. Перший Президент України, ще коли був 20-річним студентом. Про це, зокрема, згадував він сам. Тому бронзовий Щорс має його зовнішність.
Скульпторами пам’ятника є Василь Бородай, Михайло Лисенко та Микола Суходолов. А архітекторами — Олександр Власов та Олексій Заваров.
Зовнішній вигляд пам’ятника
Микола Щорс зображений на коні. Він дивиться трохи в сторону, піднімаючи праву руку вгору, ніби зазиваючи в бій. В лівої руці тримає кашкет та кінну упряжку.
Загальна висота монументу — 13,8 метрів, з яких 6,5 метрів — це гранітний постамент з карнизом, фризом та барельєфами. Основна скульптура виготовлена з бронзи.
Пам’ятник має доволі величний вигляд, та зроблений дуже якісно та реалістично, з увагою до деталей. Наприклад, можна розглядити складки на одягу Щорса, зморшки та риси обличчя, волоси, ремені, кишені, сумку та бінокль. Також можна побачити вени у коня, та багато іншого.
Скандали та декомунізація
З початком в Україні декомунізації, стали з’являтись плани щодо зносу цього пам’ятника, або його демонтажу та переносу в інше місце. Однак зроблено цього так і не було.
Зокрема, 2017 року планувалось перенести скульптуру на Сумщину, в музей «Парк радянського періоду». Проект підтримала Київрада, однак проти виступив мер Києва Віталій Кличко. Він заявив, що це один з найгарніших пам’ятників в Європі.
Активісти, налаштовані на демонтаж, кілька разів проводили акції. Ще у 2016 вони намагались знести його самостійно. 2017 невідомі пошкодили ногу коня. Копито відновили. А ще кілька разів обливали фарбою або писали «кат». Навіть зараз на постаменті можна побачити залишки.
Тривалий час скульптура навіть була закритою. Спочатку конструкцією з українським прапором, потім плакатом. Однак зараз Щорс знову відкритий. Навіть під час повномасштабної війни, коли більшість інших пам’ятників Києва захищені мішками з піском.
Неоднозначне сприйняття Миколи Щорса
В українському суспільстві до Щорса ставляться по різному. Він народився на Житомирщині, але, фактично, воював проти України. Був червоним командиром, який захоплював Київ, та одним з найяскравіших символів радянських часів.
Багатьма він сприймається як ворог, що ознаменовує радянсько-російську окупацію. Однак, є кілька інших факторів, що роблять його фігуру не такою однозначною.
Перше — це вбивство Миколи Щорса. Одразу вважалось, що він загинув від пострілу кулеметника, під час боїв з петлюрівцями 1919 року. Однак, ексгумація вже 1949 показала, що його вбили пострілом в потилицю з браунінга. Виконавцем вбивства став Павло Самуїлович Танхіль-Танхілевіч.
Це також згадується багатьма радянськими діячами як факт, що Щорса вбили за наказом з Москви. А причиною тому стало звинувачення в «українському націоналізмі».
На захоплених територіях, він залишав в навчальних закладах українську мову. За згадками, Москва відчула, що Щорс почав хилитись в український бік.
Друге — це неперевірена, але існуюча інформація про те, що один з нащадків Миколи Щорса, вже в сучасній війні, захищає Україну від російських загарбників.
Також деякі люди вважають, що скульптуру можна сприймати не як пам’ятник Щорсу, а як пам’ятник першому Президенту України, Леоніду Кравчуку.
Пам’ятка монументального мистецтва
Свіжа відповідь Міністерства культури інформагентству «Великий Київ» дає зрозуміти, що принаймні зараз, пам’ятник демонтувати точно не планується. Нещодавно ряд радянських пам’ятників був знятий з обліку, але скульптури Щорса в цьому переліку немає.
Він залишається в Державному реєстрі пам’яткою монументального мистецтва за №260055-Н. Вилучати його звідти не планують, і зносити, відповідно, теж.
UPD! У листопаді 2022 року, Міністерство культури та інформаційної політики України, на засіданні Експертної ради, прийняли рішення щодо перенесення пам’ятників Ватутіну та Щорсу з публічного простору до музейного. Можливо, в майбутньому Щорса буде демонтовано та прибрано зі звичного місця.
Де знаходиться пам’ятник Щорсу в Києві та як до нього дістатись
Пам’ятник Миколі Щорсу розташований на бульварі Тараса Шевченка. До нього виходить вулиця Симона Петлюри. Найближча станція метро — «Університет». Також можна дійти з «Театральної», «Золотих Воріт» чи «Вокзальної».
З наземного транспорту їдуть автобуси 24, 114, 118, тролейбуси 5, 5Д, 7, 8, 17, а також маршрутні такси 189 та 575. Орієнтир — готель «Хілтон» та ботанічний сад ім. Фоміна.
Нагадаємо, що раніше ми розповідали про пам’ятник архітектору Владиславу Городецькому. Більше цікавих статей від kashtan.media шукайте на нашому Facebook. Якщо вам подобаються подібні матеріали — підтримайте сайт.