Київ

Тролейбусні поїзди: київська задумка, що підкорила світ

В багатьох містах України, Європи та світу можна зустріти тролейбуси та автобуси з подвійним корпусом. Зазвичай це «гармошки». Не всім відомо, але ідея такого транспорту, як тролейбусні поїзди, зародилась саме в Києві. Автори kashtan.media вирішили розповісти, як це було.

Тролейбусні поїзди та їх історія

Фото: Kostya Cherepovskyi

Все почалось в 1960-ті роки. Тоді в Києві становилось все більше житлових масивів та людей. Пасажиропотік різко збільшився, а існуюча транспортна система вже не могла з ним впоратись. З’явилась необхідність збільшити або модернізувати громадський транспорт.

Одним з основних видів транспорту були класичні тролейбуси. Обговорювалась можливість випустити на маршрути більше одиниць, однак потребувало значних витрат, зокрема — на кожну одиницю потрібен окремий водій.

Рішення знайшов Володимир Веклич. Вчений та винахідник, який також відомий створенням швидкісного трамваю. Звичайні трамваї тоді вже ходили зі зчіпками. Він переніс цю можливість на тролейбуси.

Тролейбусні поїзди в Києві
Фото: Transphoto

Перші тролейбусні поїзди на основі МТБ-82, вийшли на маршрут в Києві 12 червня 1966 року. Ця проста конструкція дозволила вирішити питання з пасажиропотоком. Через деякий час, замість старих моделей почали використовувати Skoda 9Тр, а інші міста Радянського союзу швидко перейняли та почали застосовувати у себе київську ідею.

Що таке тролейбусні поїзди

Тролейбусні поїзди в Києві
Фото: Transphoto

Це доволі проста, але дуже ефективна конструкція, в основі якої два тролейбуси, з’єднаних металевою зчіпкою. Водій при цьому всього один. До мережі теж під’єднаний тільки перший тролейбус. Другий, по суті, їхав на тягачі. Тільки відкриття дверей було синхронізованим.

Тролейбусні поїзди в Києві
Фото: Forum Metrousor

За місткістю пасажирів, потяг дозволяє перевезти вдвічі більше, рівномірно розподіливши людей на два окремих салони. Побачивши цей винахід, придивлятись до нього почали і в європейських містах. В Києві вони використовувались до 1994 року.

Тролейбуси та автобуси з «гармошкою»

Фото: Kostya Cherepovskyi

Через деякий час, виробники вирішили покращити конструкцію. Замість двох окремих тролейбусів, почали використовувати «гармошку», яка дозволяє продовжити основний салон, збільшивши його вдвічі, або на 1/3. В Києві теж почали такі використовувати, це були Skoda 15Tr та DAC 217E.

Головна відмінність «гармошки» в тому, що в цьому гумовому коридорі можуть теж стояти пасажири. Також можна легко переміститись між основним та додатковим салоном. Такий транспорт став зручнішим та економнішим.

Фото: Kostya Cherepovskyi

«Гармошки» активно використовуються в Києві та в інших містах світу досі. Їх можна помітити навіть на сучасних автобусах та тролейбусах. Але основою для такого транспорту стали саме київські тролейбусні поїзди.

Нагадаємо, що на kashtan.media також є розділ «Київське метро», де можна почитати про історію станцій, і не тільки. Якщо вам подобаються такі матеріали — підтримайте сайт та підпишіться на нас у Facebook.

Вам також може сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *