Тролейбусні поїзди: київська задумка, що підкорила світ

В багатьох містах України, Європи та світу можна зустріти тролейбуси й автобуси з подвійним корпусом. Зазвичай це «гармошки». Не всім відомо, але ідея такого транспорту, як тролейбусні поїзди, зародилась саме в Києві. Автори kashtan.media вирішили розповісти, як це було.

Тролейбусні поїзди та їх історія

Фото: Kostya Cherepovskyi

Все почалось у 1960-ті роки. Тоді в Києві ставало все більше житлових масивів і людей. Пасажиропотік різко збільшився, а існуюча транспортна система вже не могла з ним впоратись. З’явилась необхідність збільшити або модернізувати громадський транспорт.

Одним з основних видів транспорту були класичні тролейбуси. Обговорювалась можливість випустити на маршрути більше одиниць, однак, це потребувало значних витрат, зокрема — на кожну одиницю потрібен окремий водій.

Рішення знайшов Володимир Веклич. Вчений та винахідник, який також відомий створенням швидкісного трамваю. Звичайні трамваї тоді вже ходили зі зчіпками. Він переніс цю можливість на тролейбуси.

Тролейбусні поїзди в Києві
Фото: Transphoto

Перші тролейбусні поїзди на основі МТБ-82, вийшли на маршрут в Києві 12 червня 1966 року. Ця проста конструкція дозволила вирішити питання з пасажиропотоком. За деякий час, замість старих моделей, почали випускати Skoda 9Тр. А інші міста Радянського союзу швидко перейняли та почали застосовувати в себе київську ідею.

Що таке тролейбусні поїзди

Тролейбусні поїзди в Києві
Фото: Transphoto

Це доволі проста, але дуже ефективна конструкція, в основі якої два тролейбуси, з’єднаних металевою зчіпкою. Водій при цьому всього один. До мережі теж під’єднаний тільки перший борт. Другий, по суті, їхав на тягачі. Тільки відкриття дверей було синхронізованим.

Тролейбусні поїзди в Києві
Фото: Forum Metrousor

За місткістю пасажирів, потяг дозволяє перевезти вдвічі більше, рівномірно розподіливши людей на два окремих салони. Побачивши цей винахід, придивлятись до нього почали і в європейських містах. У Києві вони курсували до 1994 року.

Тролейбуси та автобуси з «гармошкою»

Фото: Kostya Cherepovskyi

Через деякий час, виробники вирішили покращити конструкцію. Замість двох окремих тролейбусів, створили «гармошку», яка продовжує основний салон, збільшуючи його вдвічі, або на 1/3. У Києві теж такі з’явились, це були Skoda 15Tr та DAC 217E.

Головна відмінність «гармошки» в тому, що в гумовому коридорі теж можуть стояти пасажири. А ще можна легко переміститись між основним та додатковим салоном, навіть під час руху. Такий транспорт став зручнішим та економнішим.

Фото: Kostya Cherepovskyi

«Гармошки» активно курсують у Києві та в інших містах світу досі. Їх можна помітити навіть на сучасних моделях автобусів і тролейбусів. Але, основою для такого транспорту стали саме київські тролейбусні поїзди.

Нагадаємо, що на kashtan.media також є матеріал щодо ТОП-5 цікавих фактів про Київський метрополітен.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору