Крижана поверхня на водоймах є небезпечною. Особливо, коли на вулиці теплішає. Але, ризик опинитися під кригою не зупиняє багатьох любителів риболовлі, фігурного катання чи просто прогулянок. Рятувальники закликають людей триматись подалі від льоду.
Товста крига — не показник міцності
Деякі ризикують життям, навіть не дивлячись на тонкий шар льоду. Враховуючи відсутність сильних і тривалих морозів, крига просто не встигла зміцнити. На більшості водойм, навіть якщо вона є — це занадто тонка поверхня, яка не здатна витримати вагу людини.
Зазвичай, безпечним вважається крижаний шар від 10 сантиметрів і більше. Але, рятувальники попереджають, що в теплу зиму, навіть товщина не свідчить про міцність.
Вода дійсно могла замерзнути та накопичити певний рівень льоду. Але, температура не є стабільною. Відбуваються постійні коливання. Похолодання змінюється потеплінням. За таких умов, крига просто не може бути безпечною, тому не варто ставати на неї взагалі.
Рибалки, фігуристи та діти — головна зона ризику
Частіше за все, на замерзлі водойми виходять рибалки, що займаються зимовим промислом. Також багато людей намагається покататись на ковзанах і продемонструвати майстерність у фігурному катанні. У мережі час від часу з’являються відповідні відео.
Також на лід регулярно виходять діти, тому краще слідкувати за ними та заздалегідь пояснити, що грати на небезпечній поверхні не можна. Але, іноді навіть дорослі люди нехтують безпекою та ходять по кризі, в тому числі прогулюються з дітьми, або вигулюють тварин.
Що робити, якщо провалились
Ще раз наголошуємо, що краще взагалі обійти кригу та не ризикувати. Але, на випадок падіння, варто заздалегідь розуміти, як правильно поводитись у холодній воді.
У першу чергу — заспокойтесь. Людина в паніці не зможе адекватно діяти, тому варто вирівняти дихання. Краще схватитись за кригу на тому ж боці, на якому ви були до падіння. Там вона, скоріше за все, міцніша. Руки краще виставили якомога далі, а ногами рівномірно рухати, наче круча педалі велосипеда, та намагатись утриматись на плаву.
Головне — не піти під воду, оскільки це вкрай небезпечно. Схопившись за твердий лід — покличте на допомогу, щоб оточуючі побачили ситуацію.
Тримаючись руками за поверхню, треба розкачатися та спробувати виштовхнути себе. Альтернативні варіанти — виставити подалі праву руку, а потім забратись ногою, або піднятись, опираючись спиною. Спосіб залежить від ситуації та фізичних можливостей людини.
Не ставайте одразу
Коли вам вдалось вилізти з води на поверхню — небезпека ще не минула. Якщо ви встанете на ноги поруч з місцем падіння — є ризик, що лід знову відколеться. Як тільки опинились на кризі — лежачи відкотиться в бік берега.
Як допомогти, якщо хтось інший опинився під кригою
Побачивши людину, що тоне — в першу чергу необхідно викликати рятувальників, зателефонувавши за номером 101. Треба повідомити, де саме відбувається ситуація. Тільки після цього можна намагатись допомогти самостійно. Бо, якщо просто піти на допомогу і нікому не сказати — потонути можуть обидва.
Намагаючись витягнути людину, не підходьте до місця падіння, бо це теж великий ризик. Тримаючи певну відстань, лягайте на лід і протягніть щось здалеку. Це може бути куртка, гілка від дерева, або собачий поводок. Один кінець міцно тримайте самі. За інший — людина має схопитись. Після цього, акуратно потягніть на себе.
За наявності чогось, що може допомогти втриматись на воді — можна використати це в якості рятувального кругу. Наприклад — великі пусті пляшки.
Не бійтеся відповідальності — телефонуйте в 101
Деякі люди, опинившись у подібній ситуації, не дзвонять рятувальникам, оскільки побоюються, що їх можуть покарати за вихід на водойму, або за виклик, наприклад, якщо людина зможе вилізти самостійно, або, коли тоне тварина.
Співробітники надзвичайних служб наголошують, що відповідальності за це немає, тому не варто боятись, а треба повідомити про ситуацію. А якщо людина, яку витягли, знепритомніла — викликайте швидку (103). Також можна 30 разів надавити на грудну клітину та зробити штучне дихання.
Як правильно відігрітися після падіння
Опинившись на поверхні, після виходу з водойми, необхідно висушитись. За можливості — змінити одяг на сухий, або закутатись у ковдру — треба це зробити одразу, або вдома.
Дозволено акуратно випити щось гарячого (наприклад, чай), але ні в якому разі не пити алкоголь до стабілізації стану, бо це може перевантажити сосуди. Також заборонено митись у гарячій воді, оскільки різка зміна температури викликає шок. Необхідно звернутись до лікаря.
Нагадаємо, що до цього ми розповідали, як поводитись після падіння на рейки в метро. Також ми публікували поради як не загубити дитину.