Посилаючись на світовий рейтинг якості повітря IQAir, який оновлюється щороку, в КМДА наголосили, що Київ вже другий рік поспіль стає однією з найбільш чистих світових столиць. Місто знаходиться в «зеленій зоні» та посідає 22 місце.
У Департаменті захисту довкілля наголошують, що, порівнюючи з 2022 роком, показники столиці України покращились. Зокрема, пил PM 2.5 має меншу концентрацію на кубічний метр. Показник з 9,5 мг знизився до 8,9 мг.
При цьому представники Департаменту додали, що іноді, навіть у чистому місті можуть бути тимчасові забруднення повітря, про які повідомляється окремо, разом з рекомендаціями. Тим не менш, майже весь час у 2023 році, кияни дихали достатньо чистим і безпечним повітрям.
Звіт міжнародної компанії IQAir підтвердив наші аналітичні дані, отримані за 2023 рік. Зовсім нещодавно ми звітували, що впродовж минулого року майже 90% часу загальний рівень забрудненості повітря в Києві був низький або дуже низький. Це означає, що переважну більшість часу кияни дихали чистим повітрям. Звісно, як і в будь-якому мегаполісі, в Києві час від часу бувають періоди, коли ми фіксуємо погіршення якості повітря. Причини можуть бути найрізноманітніші: від метеорологічних умов до транскордонного впливу, коли наслідки пилових бурь за сотні кілометрів від Києва можемо спостерігати в нашому місті. Утім закликаю киян довіряти лише офіційним джерелам інформації про стан якості повітря і обов’язково дотримуватися рекомендацій у випадку тимчасового забруднення
Олександр Возний, директор Департаменту захисту довкілля
Щорічний рейтинг також прокоментували в КМДА, підкресливши позицію Києва щодо якісного моніторингу повітря, а також розповівши про фактори, які могли вплинути на ситуацію.
Приємно, що другий рік поспіль Київ входить у тридцятку міст світу з найчистішим повітрям за версією міжнародного сервісу IQAir. Варто говорити про комплексну причину такого розвитку подій. По-перше, це зниження антропогенного впливу від початку воєнного стану. Це і зменшення кількості підприємств, які здійснюють викиди в повітря, і менша кількість автомобілів на вулицях столиці – особливо в першій половині минулого року. По-друге, завдяки активній позиції Києва, міська система моніторингу столиці з 2022-го додана до переліку джерел, що враховуються при розрахунку світового рейтингу міст за якістю повітря. Безумовно, це вплинуло на об’єктивність звіту і позицію Києва в цьому списку
Володимир Прокопів, заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень
У Департаменті захисту довкілля нагадали, що саме в Києві встановлена автоматична система моніторингу, яка є найбільшою в Україні і яка має європейський зразок. У цілому це 53 пункти, більшість з яких (46) індикативні, а інші (7) референтні.
Перевірити поточний стан повітря можна в режимі онлайн, зокрема, в застосунку «Київ цифровий».
Якщо говорити про найбільш забруднені регіони, серед 114 столиць та мегаполісів, до небезпечних увійшли індійський Нью-Делі, іракський Багдад, Дакка в Бангладеш, та інші. В основному це регіони Центральної та Південної Азії. При цьому не всюди об’єктивно здійснюється вимірювання, тому деякі забруднені міста могли не потрапити до цього переліку.
Найбільш чисті міста — це Сан-Хуан у Пуерто-Ріко, Веллінгтон у Новій Зеландії, а також австралійське місто Канберра.
Нагадаємо, що Київ прикладає зусиль для покращення якості повітря. Наприклад, нещодавно Kashtan.media розповідали про затвердження плану кліматичного розвитку столиці під назвою «Зелене місто».