Віталій Кличко: мер Києва та чемпіон світу

19 липня 2022 року, мер Києва та світовий чемпіон з боксу Віталій Кличко святкує 51-й день народження. Автори kashtan.media вирішили детальніше розповісти про біографію відомого спортсмена та політика.

Народження у Киргизстані

Віталій Кличко народився 19 липня 1971 року, у Киргизькій РСР. А саме у селищі Біловодське. Зараз це Чуйська область. Селище знаходиться неподалік від столиці Киргизькій Республіки, міста Бішкек (тоді Фрунзе).

Батько Віталія був військовослужбовцем, тому родина часто переїжджала. Молодший брат Віталія Володимир народився вже у казахському Семипалатинську (Семей), а в 1980-85 вони жили у Чехії.

Клички походять від козацького роду з Київщини. Деякі їх пращури загинули під час Голодомору, а один прадід з родиною був розстріляний під час Голокосту. До України Клички переїхали у 1985 році.

Боксерська кар’єра

Фото: Sport Aktualne

Віталій Кличко з дитинства відрізнявся доволі крупною, спортивною статурою. При цьому захоплювався єдиноборствами та займався кікбоксінгом.

В професійний спорт він потрапив у 1996 році, коли підписав контракт з «Universum Box-Promotion». Разом з Володимиром, їх тренував Фріц Здунек.

Перший професійний бій Віталій провів проти Тоні Бредхема з Америці. Це було 16 листопада 1996. Кличко переміг, відправивши суперника у нокдаун в першому раунді, то в нокаут у другому.

1998 Віталій вже був інтерконтинентальним чемпіоном WBO, та опинився у Книзі рекордів Гіннеса, витративши найменше часу у 26 перемогах. Однак були і поразки. Перша у бою з Крісом Бердом. Кличко мав травму та після бою відправився на складну операцію на плечі.

Вже у 2000 році, 25 листопада, вийшов проти Тімо Хоффманна з Німеччини та переміг його. Але це була перша перемога, яка досягнута за очками, а не нокаутом.

Далі було ще багато боїв. Кличко отримав спортивне прізвисько «Доктор Залізний Кулак». В оригіналі — «Dr. Ironfist». В цілому Віталій є шестиразовим чемпіоном світу з кікбоксингу, чемпіоном світу з боксу у важкій вазі, неодноразовий чемпіон України серед аматорів та чемпіон всесвітніх ігор військовослужбовців.

В рейтингу кращих боксерів в історії знаходиться на 35 місці. При цьому Віталій Кличко єдиний боксер, що має пояс «Вічного» чемпіона світу.

Завершував кар’єру 9 листопада 2005, однак у 2008 повернувся на ринг та ставав чемпіоном вже після цього. Останній на даний час професійний бій провів 8 вересня 2012, з перемогою. В цілому Віталій провів 47 боїв, серед яких 45 перемог (41 нокаутом).

Політична кар’єра

Джерело: ФБ

В політиці Віталій Кличко ще з 1999 року. Однак тоді він більше підтримував інших кандидатів до Верховної Ради чи посади мера столиці. Зокрема, він підтримував одного з колишніх міських очільників Олександра Омельченка.

Також підтримував Ігоря Бакая як кандидата до ВР. 2004 року підтримав Помаранчеву Революцію. Власну політичну кар’єру почав з березня 2006. Тоді він одразу балотувався до Верховної Ради, до Київради, а також на посаду мера столиці.

У Верховну Раду його партія не пройшла, на виборах мера він зайняв друге місце. Переміг тоді Леонід Черновецький. А до Київської ради Кличко пройшов.

Наступні вибори міського очільника у 2008 році також були невдалими. Віталій опинився на 3 місці, поступивши Черновецькому, а також Олександру Турчинову. Блок Кличка у Київраді набрав 10,61%. При цьому підтримували його мери Берліна на Нью-Йорку.

У 2012 році Кличко став народним депутатом VII скликання. Його партія «Удар» пройшла до Верховної Ради з 13,96% голосів. Був членом Комітету держбудівництва та місцевого самоврядування.

24 жовтня 2013 року оголосив, що у 2015 буде балотуватись на Президента України. Однак один з депутатів «Батьківщини» запропонував поправки, через які Кличку заборонялось обиратись президентом. Рада ці поправки підтримала.

Кличко, маючи право проживання в іншої державі, став вважатись не проживаючим в Україні. Однак депутат, що запропонував це, спростував, що має до поправок відношення. За словами самого Кличка, це справа рук тодішнього президента Януковича.

Участь в Євромайдані та Революції Гідності

Фото: DW (Reuters)

Віталій Кличко одразу виступив з підтримкою акцій за підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. Він ще 14 листопада 2013 року закликав виходити з підтримкою цього рішення 24 числа. Однак акції почались раніше, ще 21. Кличко вже тоді виступав на Майдані Незалежності.

Коли вже йшов Євромайдан, разом з Олегом Тягнибоком та Арсенієм Яценюком, Віталій Кличко представляв штаб національного спротиву та виступав за мирне врегулювання конфлікту. Брав участь в переговорах з владою.

Яценюк, Кличко та Тягнибок. Фото: Взгляд

Коли почались кроваві події на Майдані та силовий розгін, а акції переросли в Революцію Гідності, Віталій Кличко наголосив, що єдиний вихід з кризи — дострокові вибори. А Януковича він назвав персональним ворогом та викликав «на ринг».

Кличко активно брав участь в подіях Революції. Знаходився в епіцентрі подій, навіть під час бійок та протистоянь з «Беркутом». 21 лютого Кличко став одним з учасників підписання угоди про врегулювання кризи.

Віталій Кличко — мер Києва

Фото: фейсбук

Після подій Євромайдану та втечі Януковича, Кличка розглядали як одного з фаворитів на роль Президента України. Однак демократичні сили вирішили виступити лише з одним кандидатом, та підтримали Петра Порошенка, який мав найвищий рейтинг. Його українці і обрали президентом. Кличко участі в виборах не брав.

Замість цього, Віталій знов балотувався на посаду мера Києва, та цього разу набрав 56,7% голосів. 5 червня 2014 року, він достроково припинив повноваження депутата, та офіційно став Київським міським головою.

Фото: фейсбук

З тих пір Віталій Кличко є мером Києва. За ці роки він також став головою Асоціації міст України. Київський голова суттєво збільшив рівень інвестицій у столицю. Він зайнявся боротьбою з корупцією, ремонтом доріг, кількома соціальними ініціативами.

Кличко активно ініціює та проводить реконструкцію міських скверів. Також за його ініціативи у Києві будуються велодоріжки, ведеться боротьба з незаконними МАФами та рекламними кіосками.

Вперше в Україні було запроваджено прозорий міський бюджет. Це допомогло збільшити дохід Києва, а також покращити фінансування важливих для людей секторів.

Також Кличко запровадив систему «Розумне місто» та «Безпечне місто». В Києві відкритий центр обробки даних, встановили дорожні відеокамери, зробили електронну систему оплати парковок. Нещодавно запроваджена система електронної оплати у громадському транспорті. Автобуси, тролейбуси, метро, трамваї повністю перейшли на безготівкову та безжетонну оплату.

Фото: КМДА

Це далеко не всі досягнення київського мера. Активно покращується благоустрій міста, модернізуються світлофори та інші конструкції, працюють комунальні служби, запроваджуються найбільш сучасні ініціативи, покращується транспорт та інша інфраструктура.

Підтримка киян

Фото: facebook

Буває, що Кличко отримує критику. Деякі люди, наприклад, вважають, що забудова історичних місць ведеться за його підтримкою, хтось незадоволений сервісами, а хтось пов’язує його з маршрутним бізнесом. Однак головне питання для багатьох мешканців — будівництво метро. За часи Кличка поки не відкрито жодної нової станції.

Фото: фейсбук

Тим не менше, кияни люблять та підтримують свого мера. В першу чергу, про це говорить рейтинг та неодноразові результати виборів. Вже кілька разів Віталій переобирався на свій пост. Найближчі вибори довели, що киянам навіть не потрібен другий тур — Кличко перемагає у першому.

У 2019 році, Офіс Президента навіть намагався відсторонити Кличка, а ще пізніше — залишити йому тільки посаду мера, а не голови КМДА. Однак цього зроблено не було.

Вже після початку повномасштабного вторгнення російських військ, Кличко бере участь у плануванні життя столиці під час воєнного стану, в заходах оборони, і не тільки. Коли була пряма загроза вторгнення в місто, він сказав, що ми з Києва нікуди не підем.

Філософія та цікаві висловлювання

Говорячи про Кличка, більшість людей обов’язково згадає його цікаві висловлювання. Наприклад — «сьогодні у завтрашній день можуть дивитись не тільки лише всі», або «щоб вода була гарячою, її потрібно підігріти».

Віталій Кличко у дитсадку
Фото: fb

Ще деякі — «у мене є два заступника, чотири з яких вже місяць лежать у Кабінеті Міністрів», «головне, щоб робота була ефективною, а не там, де ти сидиш». Або «завтра сьогодні буде вчора».

Також Віталій Кличко під час виступив довго не міг виговорити слово «сенсаційний», а одного разу, замість «після» сказав «піська», чим розсмішив сурдоперекладача.

Однак сам Кличко сприймає це з гумором, та навіть розвиває тему. Зокрема, він випустив цілу книгу-комікс зі своїми крилатими фразами.

Ми вітаємо Віталія Кличка з Днем народження, та бажаємо йому подальших успіхів в кар’єрі та житті!

Читайте також про ТОП-7 яскравих ознак справжнього киянина, та підписуйтесь на kashtan.media у Facebook, щоб бачити нові матеріали першими.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху