Маріуполь до війни: історія міста та фото з мирних часів

Наймасштабнішою трагедією цієї війни стала ситуація у Маріуполі. Тривалий час перебуваючи у блокаді, захисники до останнього тримали оборону. Але атакуючі російські війська майже повністю знищили місто. Автори kashtan.media вирішили знайти довоєнні фото та показати, як виглядав Маріуполь до війни.

Історія міста

Маріуполь — це українське місто, яке розташувалось на березі Азовського моря. Адміністративно у Донецькій області. Станом на 2021 рік, у місті проживало майже 432 тисячі людей. Маріуполь у довоєнні часи був промисловим центром, курортом та морським портом.

Ще у XVI столітті, на цьому місці запорозькими козаками було засновано поселення, яке стало вартовим постом Домаха від нападів. Згодом там з’явилась Кальміуська слобода. А роком заснування міста можна вважати 1754. Саме тоді була збудована перша кам’яниця — Свято-Миколаївська церква. Однак офіційно це 1778, коли був закладений Павловськ.

Маріуполем місто назвали на честь дружини Павла I Марії Федорівни, однак ще до цього, у грамоті, виданої переселенцям з Криму, місто називалась «Маріанополь». Тобто — місто Марії.

Тут проживало багато греків. Оселялось також чимало інших європейських народів. Активно розростатись місто почало у XIX столітті. А під час УНР, в ході зіткнень з більшовиками та їх захоплення у 1917 році, Маріуполь переходів з рук в руки 17 разів.

Друга світова та промисловість

Фото: Вадим Новацкий

Активну масову забудову міста почали у 1920-30 роки радянського періоду. Вже тоді Маріуполь визначився як промисловий центр з великими комбінатами.

Цим користувались у Другу світову, коли місто перевели на військові потреби, але згодом воно було захоплено військами вермахту, які знищили промислові потужності та 50 тисяч жителів.

У післявоєнні часи місто відновлялось, та знов стало виробничим центром. У пізні радянські часи місто славилось великим рівнем злочинності. Хоча у Маріуполі того часу навіть зняли кілька відомих фільмів.

Найбільш знамениті — «Маленька Віра» та «Пірати XX століття». В останньому фільмі знімалась начальна сцена з теплоходом «Ніжин».

Маріуполь за часів незалежності

Після розпаду СРСР, робота заводів продовжилась. В Україні до останнього працювали крупні комбінати «Ілліча» та «Азовсталь». Дуже важливим є морський порт, через який відправлялись та приймались торгівельні кораблі.

Війна з боку росії прийшла в Маріуполь ще у 2014. Місто вже тоді зіткнулось з обстрілами, руйнуваннями та тимчасовою окупацією. Однак тоді його вдалось відбити завдяки силам «Азову».

Маріуполь, який залишився під контролем України, став символом квітучого українського Донбасу, який швидко розвівався у 2014-2022 роках, поки окуповані території тієї області приходили в занедбання через російську агресію.

Як виглядав Маріуполь

Ми зібрали фотографії міста, які робили мешканці чи туристи в останні роки ще до повномасштабного вторгнення росії, яке розпочалось 24 лютого 2022.

На світлинах можна побачити, як жив Маріуполь. Як святкувався Новий рік, як виглядав парк розваг з атракціонами.

Одним з символів міста є мечеть на честь Сулеймана та Роксолани з ісламським культурним центром, яка була побудована та відкрита 2007 року.

Однак найбільш впізнаваним місцем є Маріупольський драматичний театр, заснований ще у 1878 році. Будівля для нього була зведена у 1959-60 роках.

Значну роль мала морська частина міста. Це порт, пляжі, пірси, яхт-клуби. Зокрема, на березі Азовського моря в мирні часи проводились крупні міські музичні фестивалі.

Війна та окупація 2022 року

Обстріл Маріуполя. Фото з телеграм-каналів

Все це було знищено російською навалою. Бої за Маріуполь почались ще в перший день повномасштабного вторгнення — вночі 24 лютого. Мешканці чулі вибухи. Потім почалась оборона міста.

Знищений роддом. Джерело: Вікіпедія

Кілька місяців Маріуполь тримався. Його захищали бійці «Азову» та Морської піхоти. Подвиг захисників став легендарним. Але через російську блокаду, в місті почалась справжня гуманітарна катастрофа.

Багато людей не пережило цього періоду. Хтось був змушений покинути домівки, значна частина яких була фізично знищена ворогом.

Знищений драмтеатр. Джерело: Вікіпедія

Зокрема, ворог розбомбив згаданий драмтеатр, не дивлячись на помітний напис про те, що там перебувають діти.

Зараз, станом на липень 2022 року, Маріуполь перебуває у російській окупації. Але він залишається гордим українським містом, яке обов’язково знову буде розвинутим, красивим та безпечним, з рідним синьо-жовтим прапором.

Хлопець, який вийшов до знищеного театру з українським прапором в окупованому Маріуполі. Фото: Українська правда

Нагадаємо, що раніше ми вже розповідали, якою до війни була Буча у Київській області. Щоб бачити більше матеріалів — підпишіться на наш Facebook.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору