Наймасштабнішою трагедією цієї війни стала ситуація у Маріуполі. Тривалий час перебуваючи у блокаді, захисники до останнього тримали оборону. Але атакуючі російські війська майже повністю знищили місто. Автори kashtan.media вирішили знайти довоєнні фото та показати, як виглядав Маріуполь до війни.
Історія міста
Маріуполь — це українське місто, яке розташувалось на березі Азовського моря. Адміністративно у Донецькій області. Станом на 2021 рік, у місті проживало майже 432 тисячі людей. Маріуполь у довоєнні часи був промисловим центром, курортом та морським портом.
Ще у XVI столітті, на цьому місці запорозькими козаками було засновано поселення, яке стало вартовим постом Домаха від нападів. Згодом там з’явилась Кальміуська слобода. А роком заснування міста можна вважати 1754. Саме тоді була збудована перша кам’яниця — Свято-Миколаївська церква. Однак офіційно це 1778, коли був закладений Павловськ.
Маріуполем місто назвали на честь дружини Павла I Марії Федорівни, однак ще до цього, у грамоті, виданої переселенцям з Криму, місто називалась «Маріанополь». Тобто — місто Марії.
Тут проживало багато греків. Оселялось також чимало інших європейських народів. Активно розростатись місто почало у XIX столітті. А під час УНР, в ході зіткнень з більшовиками та їх захоплення у 1917 році, Маріуполь переходів з рук в руки 17 разів.
Друга світова та промисловість
Активну масову забудову міста почали у 1920-30 роки радянського періоду. Вже тоді Маріуполь визначився як промисловий центр з великими комбінатами.
Цим користувались у Другу світову, коли місто перевели на військові потреби, але згодом воно було захоплено військами вермахту, які знищили промислові потужності та 50 тисяч жителів.
У післявоєнні часи місто відновлялось, та знов стало виробничим центром. У пізні радянські часи місто славилось великим рівнем злочинності. Хоча у Маріуполі того часу навіть зняли кілька відомих фільмів.
Найбільш знамениті — «Маленька Віра» та «Пірати XX століття». В останньому фільмі знімалась начальна сцена з теплоходом «Ніжин».
Маріуполь за часів незалежності
Після розпаду СРСР, робота заводів продовжилась. В Україні до останнього працювали крупні комбінати «Ілліча» та «Азовсталь». Дуже важливим є морський порт, через який відправлялись та приймались торгівельні кораблі.
Війна з боку росії прийшла в Маріуполь ще у 2014. Місто вже тоді зіткнулось з обстрілами, руйнуваннями та тимчасовою окупацією. Однак тоді його вдалось відбити завдяки силам «Азову».
Маріуполь, який залишився під контролем України, став символом квітучого українського Донбасу, який швидко розвівався у 2014-2022 роках, поки окуповані території тієї області приходили в занедбання через російську агресію.
Як виглядав Маріуполь
Ми зібрали фотографії міста, які робили мешканці чи туристи в останні роки ще до повномасштабного вторгнення росії, яке розпочалось 24 лютого 2022.
На світлинах можна побачити, як жив Маріуполь. Як святкувався Новий рік, як виглядав парк розваг з атракціонами.
Одним з символів міста є мечеть на честь Сулеймана та Роксолани з ісламським культурним центром, яка була побудована та відкрита 2007 року.
Однак найбільш впізнаваним місцем є Маріупольський драматичний театр, заснований ще у 1878 році. Будівля для нього була зведена у 1959-60 роках.
Значну роль мала морська частина міста. Це порт, пляжі, пірси, яхт-клуби. Зокрема, на березі Азовського моря в мирні часи проводились крупні міські музичні фестивалі.
Війна та окупація 2022 року
Все це було знищено російською навалою. Бої за Маріуполь почались ще в перший день повномасштабного вторгнення — вночі 24 лютого. Мешканці чулі вибухи. Потім почалась оборона міста.
Кілька місяців Маріуполь тримався. Його захищали бійці «Азову» та Морської піхоти. Подвиг захисників став легендарним. Але через російську блокаду, в місті почалась справжня гуманітарна катастрофа.
Багато людей не пережило цього періоду. Хтось був змушений покинути домівки, значна частина яких була фізично знищена ворогом.
Зокрема, ворог розбомбив згаданий драмтеатр, не дивлячись на помітний напис про те, що там перебувають діти.
Зараз, станом на липень 2022 року, Маріуполь перебуває у російській окупації. Але він залишається гордим українським містом, яке обов’язково знову буде розвинутим, красивим та безпечним, з рідним синьо-жовтим прапором.
Нагадаємо, що раніше ми вже розповідали, якою до війни була Буча у Київській області. Щоб бачити більше матеріалів — підпишіться на наш Facebook.