Русанівка в Києві — один з найкращих житлових масивів столиці, про переваги життя в якому ми вже розповідали в матеріалі «ТОП-7 причин переїхати на Русанівку». Тепер журналісти Kashtan Media вирішили заглибитись в історію та розповісти, як у свій час будувались ці мікрорайони.
Історія й назва місцевості
Територія нинішньої Русанівки на лівому березі Дніпра, колись належала монастирям. Сусідніми ділянками, ще в XVI столітті, володів Сава Русанович. Вважається, що саме через його прізвище, місцевість отримала свою назву.
Ще здавна тут знаходилось село Русанів та Русанівське озеро. В ті часи, лівий берег взагалі не відносився до Києва. Пізніше, вже у 1906 році, замість тимчасових дерев’яних мостів, через місцевість побудували капітальний міст. Але, він простояв недовго, бо його підірвали в 1941 році. Відновлювати міст не стали.
Постійні підтоплення та намивання ґрунтів
Не лише Поділ і Труханів острів постійно затоплювало. Раніше це була звична ситуація для місцевостей лівого берега, тому, нічого капітального там тривалий час не будували.
Про засвоєння цих місцевостей з будівництвом висотних мікрорайонів, почали думати лише в 1950-ті роки. Але, спочатку почали будувати подалі від берегу, на старої Дарниці.
Але, буквально за 10 років, справа дійшла до Русанівки, що розташована просто поруч з водою. Потенційне підтоплення під час весіннього підвищення рівня води не можна було ігнорувати. За пошук рішення взялись інженери.
Було вирішено піти на інноваційний на той час крок — видозмінення природної висоти. Якщо точніше — ґрунт стали штучно підіймати. Схожа система пізніше використовувалась на Оболоні.
Оскільки планувалось робити намив, русанівську каналізаційну мережу проклали не під землею, а просто на поверхні. Втім, в такому положенні її протримали не довго. Гідронамив берегів робили завдяки піску, заради якого прокопали канал навколо місцевості.
На місцевість в цілому було завантажено 6 мільйонів кубів нового ґрунту, завдяки чому, береговий рівень піднявся до безпечних показників. Але, це не єдиний запобіжний захід проти потопу. Тоді ж збудували Київську ГЕС.
Русанівка, в свою чергу, стала повноцінним, окремим островом. З однієї сторони — Дніпро, з інших трьох — суцільний канал, що відокремлює місцевість від Березняків і Лівобережного масиву Дарниці.
До речі, островів на Русанівці могло бути багато. В перших планах, планувалось розділити невеликими, штучними річками кожен мікрорайон всередині. Але, від цієї ідеї пізніше відмовились.
Будівництво житлового масиву
Роботи зі зведення нових будівель розпочали в 1961 році. Русанівка в Києві мала стати взірцем, тому мікрорайони намагались зробити красивими, а квартири — зручними й якісними.
Під час основної забудови, проектом займались архітектори Генріх Кульчицький та В.Є. Ладний. Окрім них, над створенням концепції й зведенням забудови працювали інженери Коваль, Штекель, та архітектор Пестряков.
В якості експерименту, під час планування території, застосували методи зонування. Метою було зменшення рівня дорожнього шуму, а також зручна орієнтація між дворами. Це вдалось, оскільки всередині мікрорайонів відчувається затишок і спокій.
Основна частина забудови — це багатосекційні 9-поверхові та 16-поверхові будинки. Центром Русанівки проходить бульвар Шамо, основною вулицею з боку Дніпра є Русанівська набережна, а вздовж каналу проходить вулиця Ентузіастів, яка, по суті, є продовженням набережної та охоплює весь острів.
Русанівка в Києві: фонтани, транспорт і мости
Русанівка розташована навпроти Гідропарку. Поруч з нею, з Березняків проходить міст Патона, а з Дарниці — міст Метро. З самого острова немає крупних мостів на правий берег, втім, є декілька маленьких, що з’єднують з сусідніми лівобережними місцевостями. Три автодорожні мости, і ще два пішохідних.
Окрім житлової забудови, всередині є спортивний стадіон «Русанівець», рекреаційний Прибрежний парк, пам’ятник Миколі Гоголю, поштові відділення, магазини, багато закладів харчування, поліклініки, школи, факультети вищів, і не тільки.
Візитівкою житлового масиву є Русанівські фонтани, розташовані на воді, в південній частині каналу. Всього це 15 фонтанів з кольоровим нічним підсвіченням.
Найближча станція метро — «Лівобережна» (Святошинсько-Броварська, червона гілка). Також можна скористатись наземними автобусами №49, 95, 108, 48, маршрутками 177, 178, 249, або міською електричкою.
Можливо, вас також зацікавіть матеріал про ТОП-10 столичних локацій, які можна випадково переплутати. Читайте нові статті та залишайте коментарі на офіційній сторінці Kashtan.media на Facebook.