У столичному суспільстві нещодавно почали активно обговорювати ймовірний демонтаж великої арки, яка раніше носила назву «Дружби Народів». Департамент КМДА, що відповідає за культуру, прийняв рішення не зносити архітектурний об’єкт.
«Дружба Народів»
Свого часу, в кінці 1970-х і на початку 1980-х, цю арку було зведено як символ об’єднання між Україною та росією. Під аркою знаходилась скульптура двох чоловіків, які символізували українця та росіянина. Вони тримали в руках орден «Дружби Народів».
Після початку російської агресії в 2014 році, сенс монументу став виглядати сумнівно. Ще тоді були ідеї щодо знесення скульптурної композиції. В 2018, після доповнення художниками, арка «дала тріщину». Нагорі з’явився малюнок, що символізує тріщину в дружбі.
Свобода українського народу
З повномасштабним вторгненням з боку росіян у 2022 році, питання актуалізувалось ще більше. 26 квітня, пам’ятник під аркою демонтували. Однак, основна частина композиції залишилась.
Було прийнято рішення переосмислити скульптуру. Замість «Дружби Народів», арку перейменували на честь «Свободи українського народу». Саме ця назва станом на зараз залишається офіційною.
Однак, не всіх влаштувало перейменування, і питання знесення неодноразово обговорювалось. Зокрема, Інститут національної пам’яті в березні 2024 зробив висновок, що монумент необхідно демонтувати. 16 квітня, арку навіть не визнали пам’яткою історії, що говорило про ймовірне знесення.
Рішення КМДА та переосмислення
Втім, станом на зараз, згаданий Департамент культури не планує проводити демонтаж. Робітників, які безпосередньо символізували дружбу з росією — демонтували, а арка отримала новий сенс, тому було вирішено не демонтувати об’єкт, що символізує Свободу українського народу.
Більше того, простір навколо, за словами представників Департаменту, змінить концепцію.
Після фахового вивчення та консультацій із громадськістю робоча група КМДА з вивчення питань щодо усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією і культурою росії та срср, з публічного простору міста Києва 19 січня цього року прийняла рішення про збереження арки «Свободи українського народу».
Департамент культури КМДА
Витрата грошей — не на часі
Окрім питання переосмислення сенсу, в КМДА наголосили, що процес демонтажу буде пов’язаний зі значними витратами бюджетних коштів. У той час, коли це не є пріоритетним та нагальним питанням.
Враховуючи воєнний стан, українська столиця в першу чергу намагається спрямувати фінанси на життєво важливі потреби, на допомогу ЗСУ, а також на забезпечення бюджетної сфери.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про скляний міст, розташований поруч з аркою.
Зараз також триває дискусія щодо знесення пам’ятника Булгакову. УІНП, як і у випадку з аркою, наголошує на демонтажі. В той же час, не всі кияни з цим згодні.