Щороку, 14 лютого, в багатьох країнах святкується День святого Валентина, відомий також як День усіх закоханих. Каштан Медіа вирішили розповісти, ким був Валентин і як сформувалось це свято.
Священник, що вінчав закоханих
Валентин Римський був християнським священником, який народився приблизно в 175-176 році в Італії. Також єпископ займався медициною та природничими науками.
За легендою вважається, що Клавдій II, який правив у 268-270 роках, заборонив одружуватися воїнам. За думкою імператора, наявність сім’ї заважала їм воювати.
Валентин ігнорував цей едикт (указ) і вінчав усіх закоханих, які звертались до священника. Влада про це дізналась, і єпископа було заарештовано. Під час допиту, Валентин відверто розповів, що сповідує християнство, і навіть звернувся до імператора, закликаючи його покаятись.
Священника віддали під охорону Астерію, що був чиновником. У нього була донька, яка ще в дитинстві втратила зір. Ув’язненому єпископу вдалось оздоровити її. Після цього, вся родина (в домі було більше 40 людей) прийняла християнство.
Коли імператор про це дізнався — він наказав схопити всіх. Священника стратили 14 лютого 269 року. Саме дата його обезголовлення пізніше стала пам’ятною.
День усіх закоханих і «валентинки»
14 лютого прийнято дарувати невеликі листівки з любовними посланнями, з пропозицією, або просто з добрими побажаннями. Зазвичай, це рожеві або червоні листівки в формі серця.
Існує декілька версій походження цієї традиції. Перша пов’язана з самим Валентином, який написав перед стратою записку тієї самої дівчині, яку вилікував від сліпоти, і в яку закохався (за іншою версією, закохалась вона в нього).
Також є легенда, що листа своїй дружині з англійського полону надіслав герцог Карл I, 14 лютого 1415 року. У Франції та в Англії традиція розповсюдилась ще в минулі століття. А в сучасному світі, дарувати «валентинки» стало прийнято в більшості світських країн.
Комерційна складова
Багато людей вважає, що популярним це свято навмисно зробили бізнес-компанії в XX столітті. Ніби це просто привід, щоб масово збільшити продаж листівок, квітів, прикрас, солодощів, інших подарунків та відповідної атрибутики.
Католицтво, зв’язок з Україною та думки про «чуже» свято
В українському суспільстві, День святого Валентина сприймається неоднозначно. Від багатьох людей часто можна почути думку, що це чуже свято, яке належить до традицій західного християнства.
Деякі представники православної церкви не схвалюють захоплення подібними традиціями, та говорять про розбіжність закладених у нього цінностей з церковними. Негативно до Дня закоханих ставляться і представники ісламського духовенства.
Втім, називати свято виключно католицьким теж неправильно, оскільки офіційна Римо-католицька церква, як не дивно, вважає цей день скоріше народним святом, на рівні усталених у суспільстві традицій.
Цікаво, що Валентин має певний зв’язок з Україною. Є версія, що його мощі зберігають у Львівській області. Вважається, що в 1759 році, частину мощів з Риму передали до Самбору.
Також у XIX та на початку XX століття, в Києві йшла популярна п’єса, заснована на старокиївської легенді, згідно з якою, закоханим допомогли побратись святий Валентин і свята Ольга.
Нагадаємо, що до цього ми розповідали про будинок плачучої вдови в Києві.