Першою в світі Конституцією, вважається Конституція Пилипа Орлика, укладена в місті Бендери, 5 квітня 1710 року, в якості козацького договору. На честь цієї події та гетьмана Пилипа Орлика, в Києві є пам’ятник, про який журналісти Kashtan Media вирішили розповісти детальніше.
Історія встановлення
Монумент планували створити ще в середині 2000-х років. У 2006 році навіть пройшов конкурс проєктів. Але встановлення було відкладено на декілька років. Лише в 2011, процес прискорили після звернення суддів Конституційного суду.
Було вирішено відкрити культурний об’єкт на річницю ухвалення вже сучасної Конституції України. Встановили та урочисто відкрили монумент 24 червня 2011 року.
Створенням займався відомий скульптор і народний художник України Анатолій Кущ, а також заслужений архітектор України Олег Стукалов.
Як виглядає пам’ятник Пилипу Орлику в Києві
Монумент складається з двох скульптур, розділених пішохідною доріжкою на Липській алеї. Композиція, як брама, являє собою початок алеї.
Перший елемент композиції — це безпосередньо пам’ятник гетьману, що зображений з пером у правій руці. Ліву руку з булавою та паперами, Орлик тримає на тумбі з тканиною.
Скульптори ретельно попрацювали над ідентичністю вбрання. На гетьмані відповідний козацький одяг XVIII століття. На постаменті, окрім імені, нанесений родовий герб Орликів.
Інша частина композиції — це козацька атрибутика. Зокрема, можна помітити національний музичний інструмент — бандуру, а також характерну для тих часів зброю у вигляді шабель, сокири, щита та списів з прапорами. Також на цьому фрагменті є опис, стилізований під старі папери.
Скульптури виконані з бронзи, а постаменти, на яких вони розміщені — з граніту. Закруглені постаменти з обох боків змінюють рівень, як сходи, та переходять у лавки.
Де знаходиться пам’ятник Пилипу Орлику в Києві
Пам’ятник розташований на алеї по вулиці Липська, поруч з вул. Пилипа Орлика. Неподалік від Театру юного глядача, особняка Ковалевського, Виноградного провулку, вулиць Шовковична та Інститутська.
Найближчі станції метро — «Майдан Незалежності», «Хрещатик», «Арсенальна» та «Кловська». Ближче можна під’їхати автобусами 24, 55 та 62.
Нагадаємо, що раніше ми вже розповідали про пам’ятник маленьким засновникам Києва. Щоб читати більше історичних та новинних матеріалів про Київ, підпишіться на Kashtan Media в телеграм.