Депутати Київради прийняли рішення щодо затвердження порядку створення муралів на столичних спорудах і будівлях. Відтепер, для нанесення монументальних розписів на території Києва буде потрібен відповідний дозвіл комісії.
Прийнятий Київською міською радою документ дозволив визначити механізми прийняття рішень щодо нанесення, утримання, збереження або демонтаж муралів.
Причина такого рішення — хаотичний розпис міських будівель, який став викликати критику та суперечки як у суспільстві, так і в професійному середовищі. До цього створення нових муралів було тимчасово заборонено.
Київ – місто з багатою віковою історією, визначною культурною спадщиною, архітектурою та сучасною інфраструктурою. Сьогодні мурали стали невід’ємною частиною міського середовища. Багато з них дійсно прикрашають місто та привертають увагу киян, і за останні роки кількість ініціатив щодо створення муралів значно зросла.
Водночас почастішали випадки, коли мурали стають предметом критики професійного середовища та незадоволення в суспільстві, зокрема щодо неналежного розташування та сумнівного сюжету нових стінописів. Для напрацювання прозорого та дієвого порядку комісія провела круглий стіл, консультації та зустрічі з професійним середовищем, представниками громадськості та міської влади.
Київ – перше місто, яке розробило зрозумілу та відкриту процедуру, що визначає дорожню карту для ініціаторів створення муралів, сприятиме гармонізації нових стінописів з міським середовищем і дозволить захистити місто та публічний простір від хаотичного насичення творами монументального мистецтва, зокрема на об’єктах культурної спадщини
Вікторія Муха, депутатка Київради та голова комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій
У майбутньому, ініціативи щодо створення муралів розглядатиме Комісія, що займатиметься погодженням ескізів, а також локацій, на яких будуть розміщатись монументальні розписи.
Комісія, як консультативно-дорадчий орган, буде складатися з 11 осіб. 6 місць передбачено для незалежних експертів, а ще 5 будуть представниками міської влади.
Відтепер, на етапі погодження, буде враховуватись мета нанесення муралу, його концепція, соціальний вплив, актуальність, погодження місцевої громади, обґрунтування локації та гармонійна інтеграція.
Окрім цього, заборонили нанесення розпису на фасадах будівель, які є культурною спадщиною. Також не дозволятимуться мурали з рекламою або забороненим контентом.
Наприклад, якщо мешканці багатоповерхового будинку, на фасаді якого художники вирішили створити мурал, будуть проти нанесення монументального розпису, Комісія відмовлятиме в ініціативі. Також, зокрема, створювати власні мурали не зможуть відомі бренди, якщо твори міститимуть ознаки рекламування.
Нагадаємо, раніше в Києві вирішили захистити мозаїчні панно, які теж є творами архітектурного мистецтва.
Також ми розповідали про створення нового патріотичного муралу в Києві відомим вуличним художником на початку повномасштабного вторгнення.