Мозаїчні панно в Києві можуть офіційно стати пам’ятками

У Київській міській раді наголосили на важливості збереження творів мистецтва XX століття. Мова про мозаїчні панно. Департамент охорони культурної спадщини, разом з депутатами Київради Ксенією Семеновою та Ярославом Федоренко, виступили за розробку проєкту з відповідним рішенням.

Палац дітей та юнацтва. Фото: Вікіпедія

За словами депутатів, постійна комісія, що займається питаннями захисту культурної спадщини, добилась збереження багатьох творів мистецтва в столиці, часів 1950-1980-х років. Але стан таких монументальних творів є загрозливим.

“Українська пісня”. Фото: Вікіпедія

Федоренко наголошує, що часто мозаїка не зберігається або пошкоджується внаслідок ремонту, невідповідального користування, або через загальний стан будівель, на яких розміщується. Причинами іноді стає утеплення фасаду, або навмисний демонтаж.

Однією з основних причин є відсутність офіційного статусу пам’яток у багатьох подібних об’єктів:

Велика кількість мозаїчних панно на міських об’єктах перебувають у поганому стані через невідповідне використання, відсутність ремонтних робіт, занедбаність самих будівель. Також небезпекою є їх фізичне знищення через утеплення стін або, навіть, знесення самих будівель та демонтаж з ідеологічних причин. Руйнування стає можливим і тому, що твори монументального мистецтва часто не мають пам’яткоохоронного статусу. Усі ці проблеми підсилюють інтерес громадськості до цієї теми та викликають занепокоєння киян. Департамент охорони культурної спадщини та КНМЦ по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій у 2010-х роках спільно розпочали роботу з вивчення таких творів монументального мистецтва та включення їх до Переліку виявлених об’єктів м. Києва та до Державного Реєстру нерухомих пам’яток України. Для того, щоб належно завершити цей процес на рівні міста необхідно запровадити механізм збереження вже виявлених та нових мозаїчних панно

Ярослав Федоренко

Відомо, що декілька об’єктів у вигляді мозаїки вже стали пам’ятками та були занесені до Державного реєстру. Інші твори монументально-декоративного мистецтва досліджуються.

Фото: Київрада

При цьому депутатка Семенова вважає, що велика кількість об’єктів не дозволить ефективно захистити їх, бо процес дослідження та визнання є тривалим. На її думку, ефективнішим рішенням буде створення окремого реєстру. Подібний приклад вже є в місті Львові:

Громада міста постійно піднімає питання збереження монументального мистецтва. У Києві кількасот таких об‘єктів. Ретельне дослідження та надання статусу пам‘ятки потребує часу. Тому місто має застосовувати інші способи збереження мистецтва, ніж занесення до Державного реєстру пам‘яток. Таким інструментом буде місцевий реєстр. Подібним шляхом вже пішов Львів

Ксенія Семенова

Мозаїчні панно — один з видів мистецтва в архітектурі, що набув великої популярності за радянських часів. Мозаїка, разом з вітражами та рельєфами, використовувалась в якості прикраси для архітектурних об’єктів у вигляді будівель, інтер’єрів, станцій метро та інших громадських місць.

Станція метро “Шулявська”. Фото: Вікіпедія

Окрім прикрашення та мистецьких задумів, композиції часто мали ідеологічний характер, тому деякі твори з часом були декомунізовані.

Нагадаємо, що Kashtan.media розповідали про будинок плачучої вдови і про пам’ятник Ярославу Мудрому. Також ми публікували фото патріотичного муралу, що з’явився в столиці в квітні 2022 року.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху